Asjahuvilised võisid täheldada, et salvrätt ilmus lauakattesse alles 15 – nendal sajandil. Ja sedagi pigem huvitava iluasjana, kui toeka tarbeesemena. Nii, et kõik kes kuldset keskaega ihalevad – käsi ja suud pühiti toona laudlinasse. Mis täitiski salvräti rolli. Tänaseks on olukord muutunud ja laudlinasse sõrmede pühkimine on selge märk mitte sotsiaalsest positsioonist, vaid halvast lasetoast. Samuti on tänaseks salvrätte palju ja erinevaid, nii kuju kui suuruse poolest. Paber ja lihtsam tekstiil sobib kiirtoitlustusse. Tärgeldatud kvaliteetriie aga tippteenindusse. Lihtne ei ole salvrättide suurusega, mõõdud paiknevad vahemikus 20×20 ja 50×50 CM.
Millal ja kuidas? Rusikareegel kinnitab – mida pidulikum üritus, seda suuremad salvrätid. Mitte et inimesed sööksid rohkem. Pigem lihtsamad üritused, näiteks kohvipausid ja püstijalapeod, viiakse läbi seistes ja seal peavad abivahendid suupühkimiseks olema kompaktsemad. Pidulike ja väga peente vastuvõttude puhul on aga lähenemisnurk teine. Suuremad salvrätid võimaldava luu uusi ja huvitavad kujundeid, kaunistada lauda ja seeläbi kogu söögisaali.
Salvrättide värv. Vist üks keerukamaid osi kogu peokorralduse temaatika juures. Kuna salvrätt on osa kogu kattest siis ei tohiks ta domineerida. Teisalt – just siin paikneb võimalus katsetada midagi uut ja ilusat. Näiteks paberrättide valikul on värvi- ja kujutiste valik piiramatu. Jõulud, suvi, karneval. Ka peaks tähele panema – hea tava nõuab, et salvrätid oleksid lõhnatud.
Kuidas salvrätte volitada? Abi leiab nii raamatupoest, kui internetist.
Link: https://ehra.ee/restoraniteenindaja-teeninduskoolitus/
Foto: Flickr.com
Emmeline says
lahe