Klaas, see on paljutähenduslik, müstiline materjal. Õrn ja emotsionaalne. Ajatu ja ühtaegu ajalik. Vaadake kasvõi keskaegsete kirikute suurpäraseid, värviküllaseid vitraaže. Või peeglit, mis aja möödudes muutub järjest kalbemaks. Nagu igaüks, kes on näinud palju saladusi ning ei räägi neid kellelegi. Sealhulgas annab klaas elu ka fotokaamera silmale. Viimast pelgavad eriti need, kes formaalse hariduse poolt rikkumata – väiksed lapsed ja metsikute maade suguharud. Põhjus veidralt ühine ja ebamaine – klaassilm võib äkki hinge röövida…
Aga. Aga eelkõige on klaas tänases maailmas siiski tarbematerjal. Kas keegi suudaks kujutada ette pilvelõhkujaid ilma klaasist akendeta? Või restorani ilma joogiklaasideta? Tõsi ta on, algne peeker võis olla puust. Või tinast. Või hõbedast. Või kullast. Kuid tänane maailm eeldab ja ootab, et veini serveeritakse eelkõige klaasist.
Muidugi, siinkohal oleks sobiv tõdeda, et klaasil ja klaasil on vahe. Tõsine asjatundja loeb eriliseks mühakluseks, serveerida bordeax` veine näiteks reisling`u klaasidest. Ehk veel hullem, valget veini punase veini klaasidest. Tegemist ei ole hingematva snobismiga. Tgemist on raiskamisega. Veinivalmistamine on teadus, önoloogia. Ja õige klaas, õige veini jaoks, see on eeskätt tööriist. Alles seejärel iluasi. Ehk teisisõnu: sadu kui mitte tuhandeid maksvaid veine hinnatakse nende lõhna, maitse, värvi, ajaloo pärast. Ning kõik see tuleb välja kasutades õiget tööriista, milleks õige ja kujuga klaas iseenesest tegelikult ju ongi.
Iseette teemaks tuleks lugeda klaaside paigutamist peolauale. Siin ei ole, vastupidi levinud arvamusele, midagi ülikeerulist – kuid teadma peaks kindlaid põhimõtteid. Kel eelmärgitud teema vastu huvi, leiab rea asjakohaseid e-koolitusi siit: http://www.kiirkoolitus.eu
Kuid, kuidas peaks joogiklaase käsitlema olles peokülaline?
Külaline hoiab klaase jalast. Kuigi, ka joogiklaasi joogiosa, mida asjatundjad muide kupaks nimetavad, hoidmine käelaba sees ei ole keelatud. Siiski peaks teadma ja hindama tõsiasja, et selmoel hoides, muutuvad käest eralduva soojuse tõttu veinide ja šampanja maitseomadused. Teadma peaks samuti seda, et tervisejoomise ajal tõustakse püsti ja hoitakse klaasi silmade kõrgusel. Klaaside kokkulöömine vastuvõttudel ei ole kombeks aga see ei ole ka keelatud. Kodustel pidudel, ka sünnipäeva- ja uusaastapidudel on see aga kindlalt meie peokultuuri lahutamatu osa. Klaaside kokkulöömisel tuleb neid hoida kindlasti jalast ja kokku lüüakse õrnalt klaasi ülemised servad.
Foto: flickr.com
Eve says
Klaasikoolitus oli hea : D Aitähh!
Klaasikoolitus? says
Tere,
kuidas leian klaasikoolituse?