Mida kätkeb endas karjäärinõustamise mõiste?
Karjäärinõustamine on inimese aitamine endas selgusele jõuda. Selgusele selles, milline inimene on, mis talle sobib, mida ta ise soovib. Kõik vastused on inimese sees tegelikult olemas, karjäärinõustaja juhib nendele tähelepanu, aitab teha kokkuvõtteid ja järeldusi ning tutvustab erinevaid võimalusi. Karjäärinõustaja ei ole ekspert-diagnoosija, kes määrab ära, mida teha ja kuhu minna.
Karjäärinõustamine on üks karjääriteenuseid, mida lisaks nõustamisele on veel karjääriõpe (koolis toimuv karjääriplaneerimist toetav tegevus) ning karjääriinfo vahendamine.
Kuidas üldse sooritatakse karjäärivalik? Kuidas noor saab aru, et üks või teine elukutse on just tema jaoks?
Karjäärivalikuid tehakse väga erinevalt, tihtipeale mõjutavad neid juhused. Kuid kõige „õigema“ otsuse langetamiseks tuleks analüüsida iseennast, uurida haridus- ja tööturuvõimalusi, seada eesmärgid ning liikuda nende poole. Väga oluline on kuulata sellel teekonnal oma südamehäält.
Millest peaks alustama, et leida õige elukutse?
Eelkõige tuleb endaga sõbraks saada. Üritada mõista iseennast ning mõelda, millised on sinu huvid, oskused, võimed, iseloom, väärtused ja unistused. Paralleelselt tasub uurida, milliseid võimalusi pakub töömaailm – tore, kui huvipakkuvas valdkonnas ka töökohti jagub. Pole liigne uurida erinevaid tööturuprognoose – selles võib appi tulla karjääriinfo spetsialist – kuid esmatähtsaks pole mõtet neid siiski seada, sest kõige olulisem on inimese huvi valdkonna/eriala vastu. Õppimisvõimaluste uurimine annab vastuse küsimusele, kus vastava eriala spetsialiste koolitatakse, ning juhtnöörid lähituleviku planeerimiseks. Kõiki neid teemasid uurides tuleb avatud silmadega ringi vaadata, sest tänapäeval pakub maailm väga erinevaid ja vahvaid võimalusi. Kohtumised oma ala spetsialistidega, õppekäigud ettevõtetesse, töövarjupäev, praktika ja vabatahtlik tegevus on vaid osa tegevustest, mis aitavad teha õigeid valikuid.
Ja sealt edasi?
Ja edasi tuleb tegutseda. See vajab omajagu kindlameelsust, sihikindlust, pühendumist ja jõudu. Ja kui poole tee peal selgub, et valik polnud siiski see kõige õigem, ei tasu end heidutada lasta, vaid õppida olukorrast maksimumi ning seada uued eesmärgid. Eelnev kogemus tuleb nagunii varem või hiljem kasuks.
Mida tähendab mõiste horisontaalne karjäär?
Horisontaalne karjäär tähendab, et inimene otsib või võtab vastu uusi väljakutseid teistest valdkondadest, mis on tihtipeale eelneva tööga seotud, kuid vajavad juurde- või ümberõppimist. See on põnev – areneda kogu aeg ja saada pikkamööda professionaaliks mitmel alal.
Kas vastab tõele, et inimesed teevad lõpliku karjäärivaliku alles kolmekümnendates eluaastates?
Tõsi on see, et tänapäeval ei teegi inimesed lõplikke karjäärivalikuid. Üks ametikoht elab keskmiselt kolm-viis aastat ja öeldakse, et inimene samal ametikohal ei ole viie aasta pärast enam produktiivne. Seetõttu tuleb pidevalt ennast arendada, midagi juurde õppida ja edasi liikuda. Vertikaalselt, horisontaalselt, spiraalikujuliselt või teha hoopis kannapöördeid.
Kuidas Sa ise elukutse valisid?
Ütlen ausalt, minu esimene valik ei olnud väga kaalutletud, kuid lõppkokkuvõttes olen ma väga õnnelik selle üle, millega praegu tegelen. Minu tööalane elu on näide horisontaalsest karjäärist: õpetajast karjääriinfo spetsialistiks, sealt noorte karjäärinõustajaks. Igal uuel ametikohal tulid kasuks eelmises kohas saadud teadmised ja kogemused, kuid väga palju tuli ka juurde õppida.
Täiesti isiklik küsimus – kuidas puhkad?
Mulle meeldib kahte liiki puhkus – aktiivne, mille käigus saan midagi uut proovida ja teada, ja täielik logelemine – lugedes või magades.
Mida sooviksid veebikirja lugejale?
Soovin kõigile lugejatele tööd, mis pakub rahuldust. Soovin aktiivsust, et selline töö leida või praeguses uusi väljakutseid näha. Ja kindlasti positiivset ellusuhtumist, sest see on minu meelest üks õnne aluseid.