Oleme täiesti olemas, kõik head lugejad oodatud lahkesti kogukonnaga liituma. 600 sõbra täitumisel läheb loosi ühe suurepärase Tallinna kesklinna restorani kinkeakaart. Uuri järele ja soovita ka kolleegidele ning sõpradele….
Archives for juuli 2011
Intervjuu hinnatud renoveerija, hr. Vahur Kõrbe`ga
Parafraseerides retoorilist küsimust “How many roads must a man walk down?”, küsiksin – kui mitu vanaautot tuleb renoveerida, et tunda ennast kindlalt selles vallas?
Aus vastus oleks, et ma ei tea veel. Need meistrid, kes on minu jaoks gurud, on selle tööga leiba teeninud juba aastakümned. Ka restaureerimises on turumajanduslik tööjaotus, kus keegi on spetsialiseerunud plekksepaks, keegi on hea maaler, keegi taastab hästi mootoreid jne. Mina seevastu olen üritanud kõigi töödega ise hakkama saada ja nii kulub õppimisele veel pikki aastaid. Vanasõiduk on objekt, mille peal on hea oma elus vaevaga õpitut taaskasutada ja uusi asju juurde õppida. Huvi jätkumisel liigub pilk ikka üha vanemate sõidukite poole, seega kujuneb iga järgmine projekt eelmisest veidi keerukamaks.
Mis on motivaatoriks, nii-öelda mootoriks, mis paneb käed kihelema? Lihtsam oleks ju taastamisteenust sisse osta ja ise värskendatud autoga lihtsalt ringi sõita?
Tegelikult hakkan ennast juba kordama. Mootoriks ongi nende oma elus ise õpitud/omandatud käsitööoskuste taaskasutamine. Ja loomulikult kõigi varem soetatud tööriistade ja oma töökoja võimaluste kasutamine. N Liidu ajal oli minusugusel noorel inseneril ja lapsepuhkusel emal majanduslikult võimatu oma peresõidukit teeninduses remontida ja nii sai samm haaval neid oskusi kogutud. Uuem sõiduk vajas alguses ainult tehnohooldust, kuid aja möödudes tulid ka plekitööd, keevitamised, pahteldamised ja värvimised. Mul on vedanud naabrimeestega, kes kõik olid abivalmis ja lahtiste kätega. Hiljem aitasin mina juba neid endid. Endalegi üllatuseks avastasin endas sedavõrd edevust, et minus on olemas ka soov ennast vanasõidukiga liikluses eksponeerida ja lihtsalt nautida sõitu.
Suurim töövõit?
Praegu arvan, et kõige ebakindlamalt tundsin ennast enne autokatuse taastamise juurde asumist. Katus peab olema laitmatult viimistletud, sest selle defektid hakkavad päikese käes kohe silma. Minu sõiduk oli kunagi varases nooruses katuse peal käinud ja kõik viimistlustööd tulid paratamatult uuesti sooritada. Mul on üks hea sõber, kes andis soovitusi tööriistade ja materjalide valikuks. Ütlemata mõnus tunne oli pärast värvimist autot silmitseda!
Mis on Teie jaoks taastamisprotsessis oluliseim? Kas 100% autentne sõiduk, või taastamisprotsess, kui selline?
100% autentsuse poole tahan loomulikult alati püüelda, aga see on samasugune filosoofiline probleem, nagu ei saavat kahte korda ühte ja samasse jõkke astuda. Kas mul oleks kuskilt võtta N Liidu-aegset õhku rehvidesse? Nii ei pea mina ka väga heade meistrite taastatud sõidukeid 100% autentseteks, vaid ikkagi koopiateks, replikateks. Sageli on need autod palju parema kvaliteediga, kui kunagine tehasetoodang. Ainuke tõeliselt autentne Volga on Gorki autotehase muuseumis – viimane konveierilt tulnud sõiduk, mis kohe pandigi muuseumisse. Teoorias ei ole asi muidugi nii karm.
Minu jaoks on olulisem ikkagi taastamisprotsess. Peale töökojas töötamise loen selle protsessi sisse kuuluvaks suhtlemised teiste meistritega, kes mind juhendavad. Siia hulka kuulub puuduvate varuosade ja materjalide otsimine erinevatest Eestimaa paikadest ja üllatuslikud leiud vanapapide keldritest ja pööningutelt. Siia kuulub ka vanatehnika foorumites oma tööde kajastamine ja ka muudes infokanalites (ajalehed, ajakirjad) juba tehnkiahariduse või isetegemise või käsitöö promomine. Seda kutsutakse nüüd moodsalt sotsiaalseks võrgustikuks, mille juurde kuulub ka mitteformaalne suhtlemine teiste Volga-huvilistega nii Eestis, Soomes, Venemaal meeste garaažides, kui ka formaalselt klubiüritustel (Eesti Volga selts, klubi Unic) osalemine.
Vanaauto on ikkagi vanaauto. Kas ja kui tihti mõnda taastatud sõidukit kulgemiseks kasutate? Volga soetamise järel sain tõelise sõiduelamuse, mida võrdlesin vaese mehe Rolls-Royce’iga. Selline aeglane pehme õõtsumine, millest ka intervjueerija on osa saanud. Õnneks olen saanud teiste sõidukeid kasutada ja saadud sõiduelamus kisub mind endiselt oma autot valmis tegema. Nii mõnigi mees on oma vanasõiduki maha müünud, sest neile ei ole pakkunud see piisavat sõidumõnu. Kuna mu esimene vanasõiduk on lõpetamisjärgus, siis ma veel ei saagi kasutada oma sõidukit. Olen pakkunud välja idee, et iga sõidukorras vanatehnikaomanik võiks suvisel perioodil individuaalselt kasutada oma sõidukit vähemalt paari nädala jagu päevade ulatuses. Võin küll eksida, kuid kuuldavasti on Soome vanasõidukitega õigus ilma liikluskindlustuseta liigelda aastas 30 päeva. Rõhutan, et positiivse meeleolu loomiseks piisab liikluses üksiku vanasõiduki nägemisest. Paarkümmend kolonnis liikuvat isendit muutuvad rutiiniks.
Pikim marsruut?
Oletan, et kõik meie naaberriigid peaksid olema kättesaadavad. Korras Volgaga võib mõnusalt pikki maid läbida. Volgat on ka teel olles lihtne ise remontida. Nagu minu Volga-omanikust naabrimees ütles: ”Enne kui rikki läinud auto tee äärde pargitud saab, on juhil viga juba teada.”
Muide, Ford Crestline (1953) ja Mercury Monterey (1952) on GAZ 21-ga (1956 – 1970) äraütlemata sarnased… Milles asi, kas roiskuv lääs lihtsalt kopeeris nõukogude loomegeeniuse töövilju?
Olen neid pilte näinud ja arvamusi lugenud. Seda teemat pean ajaloolastele sobivaks. Mind ei huvita, kes julges esimesena tulla tänavale miniseelikus, aga ka hallipäisele vanaisale pakub see silmarõõmu. Võin ka öelda, et Volga on Eestis algajale lihtsalt kõige kättesaadavam ja kergemini taastatav sõiduk. Pealegi on see olnud just meie materiaalse kultuuri osa. Selles on minu generatsiooni väikest nostalgiat. USA-raud on küll palju eksklusiivsem, kuid minu jaoks võõrkeha. Samas hindan, et just noorte hulgas on “ameeriklased” hinnatud ja neid taastatakse hoolega. Näen selles stiimulit noorte tehnikahuvi arendamiseks.
Vanad tehnoloogiad üllatavad töökindlusega. Näiteks lamptehnoloogias helivõimendid on melomaanide hulgas tänasel päeval vägagi kõrgelt hinnatud. Kas mõnel Volgal originaalraadio ka töötab?
Enamusel Volgadest on raadiod töökorras. Omamoodi nostalgiat pakub lampide pikk soojenemine ja lampvõimenditele iseloomulik soojuskahin. Paraku on raadiolevi standardid muutunud: asemele on tulnud stereoheli, FM-saatjatele pole nende raadiotega võimalik häälestada ja AM-saatjaid on mõned vähesed võimalik kinni püüda. Seetõttu peidetakse autosse mingi kaasaegne audiokeskus, või ehitatakse vana raadio sisse ajakohane vastuvõtja.
Mis seisab järgmises tööplaanis ja kuidas suhtute asjaolusse, et viimase põlvkonna Volga doonoriks on Chrysler Sebring?
Alustan lõpust. Volga tehase käekäik jätab mind ükskõikseks. Minu huvi piirdub ühe konkreetse mudeliga, nn. “vana Volga”. Kuna nooremad mehed hoolivad hilisemast GAZ-24st (rahva suus siis “uus Volga”), siis näen siin tugevat nostalgilist seost omaniku noorusaastatega.
Järgmiseks on plaanis taastada Volga universaalvariant GAZ-22. See auto ootab juba garaažis oma aega. Peamiseks valiku põhjuseks on asjaolu, et vanasõidukil peab peale emotsionaalse väärtuse olema ka turuväärtus. Mida haruldasem on sõiduk, seda väärtuslikum ta on. Tavalisi Volgasid on Eestis säilinud sadu, universaale aga ainult paarkümmend. Põhjuseks on see, et N Liidus ei müüdud neid sõidukeid eraisikutele, vaid ainult ettevõtetele. Erakätesse jõudsid nad peamiselt ainult läbisõidetud kiirabidena. Liikluspildis võib kohata seni ainult ühte Soomest reeksporditud eksemplari.
Toon ühe näite. Eestis on taastatud vana Volga, mis läks omanikule maksma üle 30 000 €, kuid müüa õnnestub sellist autot vaevaliselt 4000-5000 € eest. Hobitegevus ei peagi olema majanduslikult tulus, aga mis meil võiks selle vastu olla?
Tegelikult ootab minu peres oma vanasõidukit ka itaallasest tütremees, kes sattus Volgaga sõitmisest tõelisesse vaimustusse. Airbussi kaptenina tahab ta aga sellele märksa võimsamat jõuallikat.
Täname! Hr. Vahur Kõrbe vanauto taastamist käsitlevaid kirjutisi lugege siit..
Töö. Tööpakkumine kokale
Tööpakkumine kokale – lisainfo avaneb siit… Me ei väsi kinnitamast, et CV lisamine EHRA-sse, tuleb tööleidmisele ainult kasuks. Kuulutust võib lahkesti levitada :)
Äri. Budweiser
Budweisis sai õlletootmine õige hoo sisse alles siis, kui Böömi kuningas andis linnale 1265.aastal õlle pruulimisele õiguse. Õiguse omajad, vabad kodanikud, kellel oli maja linnas, tohtisid linnaseid valmistada, õlut pruulida ja laagerdada ning oma kodus müüa. Kaubandus laienes kiiresti linna piiridest väljapoole ja laienenud turgu kaitses kuningas Karl IV isiklikult 1351.aastal miiliõiguse andmisega. See korraldus keelas väljast poolt tulevatel konkurentidel umbes kümne kilomeetri kaugusel linnaste tootmise, õlle pruulimise ja müümise. Linna raad ei tahtnud aga ainult andamitega rahulduda, vaid soovis ka õlut pruulida, et oma rahakotti täita. Aastal 1842. pruuliti Plzenis esimest korda põhjakääritamismeetodil heledat, kange humala põhjal valmistatud õlut. Põhjakääritamismeetod tähendabki seda, et pärm setib pärast kääritamist põhja. Plezni moodi pruulitud õlu, milles ekstraktiivainete maksimaalne sisaldus on 12,5 massi-%, leidis kiiresti turu, sest see oli, vastupidi tumedale ja hägusele õllele, selge nagu klaas. Pilseni õlle pruulijad unustasid aga kaubamärgi kaitsmata ja seetõttu sai pilsen liigimõisteks.
Asjaolu, et Budweiseri kaubamärk kuulub tänasega kahele õlletehasele, tuleneb asjaolust, et aastal 1857 rändas baierlane Adolphus Busch Ameerikasse ja abiellus seal Lilly Anheuseriga. Aastaks 1869 sai temast St. Loiusi õlletehase Bavarian Brewery osanik. Saaga jätkub selmoel, et testimise ja analüüsimise huvides imporditi 1870 -nendate alguses mitmeid Tšehhi ja Saksa õllesorte. Tulemuseks saadi aga kaks uut nime: Budwaiser (1876) ja Michelob (1896). Nii, et kui 1895 aastal asutatud Akcivovy Pivovar soovis 1906 ise USA turule siseneda, imestasid firma esindajad – ja mitte vähe.
Lõpuks jaotati mõjupiirkonnad ja 1930. lõid tšehhid eksport õlle jaoks uue kaubamärgi: Budwar. 1939 loobusid Tšehhi õllemeistrid kaubamärgiõigustest Põhja- ja Kesk Ameerikas. Seevastu teistes riikides kuuluvad Budweiseri, Bud ja Budweiser Budwari õigused Tšehhi õlletehastele. Selle vaatamata puhkevad vaidlused ikka uuesti, põhjuseks ameeriklaste aktiivne müügitehnika. Viimased on proovinud isegi Tšehhi riigile kuuluvat tehast ära osta, millest küll omanik, ehk Tšehhi Vabariigi põllumajandusministeerium, loobus.
Eraldi väärib märkimist sotsiokultuuriline jälg, mille õlletootjad avalikku sfääri jätnud on. Ilmestamaks väidet ülalolev reklaamiklipp. Asjasse pühendatud teavad ka kuidas on oma nime saanud seriaalist “Married with Children” tuntud Bud Bundy.
Foto: budwar.org
Juhtkiri. Juuli 2011
Ei saaks sugugi väita, et käesolev suvi oleks igav. Pigem vastupidi. Hästi õnnestunud laulu- ja tantsupidu. Palju festivale, sealhulgas küllalt rahumeelne punkarite kogunemine ja imeliku skandaaliga silmatorkav Õllesummer. Üllatuslik presidendikandidaat. Lisaks energiahiiu vangerdused, mida suhtekorraldaja Ivo Rull on võrrelnud faksiajastus elamisega. Karmid ja nimetud kommentaatorid aga hiilivaks erastamiseks (IPO). Kuidas iganes, sotsiaalses plaanis ei saa see lihtne ettevõtmine olema. Tänaseks kustumas Rahvaliidu edulugu algas ju energiajaamade erastamise vastase allkirjade kogumisega.
Sel korral siis:
Juhtkiri. Juuli 2011
Veebikiri Facebook`is
Intervjuu hinnatud renoveerija, hr. Vahur Kõrbe`ga
Koolitus. Veebikirja koolituskalender
Äri. Budweiser
Rahandus. Laenuaktiivsus saab hoo sisse majanduskasvust hiljem
Majandus. Euroopa Liidu rahvaarv saavutab maksimumi 30 aasta pärast
Tööjõuturg. Personali valik ja rentimine, 20. osa
Teenindus. Klienditeenindus. E
Toit. Õrnsoolalõherullid
Jook. Passoa
Muusika. Aestus Estus Ensemble
Internet. Eesti.ee
Pluss & Miinus
Head lugemist!
Rahandus. Laenuaktiivsus saab hoo sisse majanduskasvust hiljem
Eesti majanduskasvu kiirenemine viimastes kvartalites ei ole seni toonud kaasa laenumahu samaväärset suurenemist. Kuigi laenuaktiivsus on kasvanud, väheneb pankade laenu- ja liisinguportfell Eesti Panga prognoosi kohaselt tänavu siiski rohkem kui 3%.
Laenumahu kasv on majanduse muutunud rahastamisvajaduste tõttu mõõdukam. Sügavast majanduslangusest taastudes on ettevõtted seni suhteliselt vähe laenuressurssi vajanud. Ühelt poolt on nad vabanenud tootmisvõimsuse uues kasvutsüklis taas kasutusele võtnud. Teisalt kasutasid ettevõtted tegevusmahu rahastamiseks rohkem oma ja grupisiseseid vahendeid. Lisaks mõjutab laenunõudlust muutuv investeeringute struktuur, mis ei ole uues majandustsüklis enam nii kinnisvarakeskne ning sõltub laenukapitalist vähem.
Majanduskasvu jätkudes suureneb ka vajadus laenuraha järele, kuna nii varud kui ka tootmisvõimsus võivad osutuda senise kasvutempo hoidmiseks või tõstmiseks ebapiisavaks. Käesoleval aastal on ettevõtete laenukäive kasvanud valdavalt lühiajaliste laenude toel, kuid peagi võib suureneda ka investeerimislaenude nõudlus. Majapidamiste finantskäitumine on esialgu üsna ettevaatlik, ent laenuhuvi on viimastel kuudel siiski järk-järgult tõusnud, kuna töö- ja kinnisvaraturg on kosunud ning majapidamiste kindlustunne paraneb.
Pankade valmisolek ja soov laenu pakkuda on viimase aasta jooksul suurenenud. Pankade kapitalipositsioon on järjest paranenud ning rahastamisbaas on tänu hoiuste mahu kasvule tugevam. Ehkki probleemlaenude osakaal laenuportfellis on endiselt suhteliselt kõrge, on pankade tegevuse põhifookus pöördunud olemasoleva portfelli kvaliteedilt taas uute laenude väljastamisele ning konkurents laenuturul on tuntavalt suurenenud. See on toonud kaasa intressimarginaalide oodatud languse.
Allikas: http://www.eestipank.info/pub/et/press/Press/pressiteated/pt2011/_06/pt0629
Foto: flickr.com
Majandus. Euroopa Liidu rahvaarv saavutab maksimumi 30 aasta pärast
Eurostati prognoosi kohaselt saavutab Euroopa Liidu (EL 27) rahvaarv maksimumi 2040. aastal ning hakkab seejärel vähenema. Eesti jääb nende 13 liikmesriigi hulka, kus rahvaarv kogu järgmise poole sajandi jooksul kahaneb.
2010. aastal elas Euroopa Liidus 501 miljonit elanikku. 30 aastaga kasvab rahvastik 526 miljonini ja hakkab seejärel vähenema. 2060. aastal elab Euroopa Liidus 517 miljonit elanikku. Samuti prognoosib Eurostat, et rahvastik vananeb. 65-aastaste ja vanemate osatähtsus Euroopa Liidu rahvastikus kasvab 2010. aasta 17%-lt 2060. aastaks 30%-le ning üle 80-aastaste osatähtsus 5%-lt 12%-le.
Eesti jääb nende 13 liikmesriigi hulka, kus rahvaarv järgmise poole sajandi jooksul väheneb, erinevalt näiteks Iirimaast, Luksemburgist ja Küprosest, kus rahvaarv kasvab prognoosi kohaselt üle 40%. Eesti rahvaarv ei kasva ühelgi aastal ning väheneb viiekümne aastaga 1,34 miljonilt 1,16 miljonile (13%). Suurim rahvaarvu vähenemine toimub Bulgaarias (27%), Lätis (26%) ja Leedus (20%). Eakate (65-aastased ja vanemad) osatähtsus rahvastikus kasvab Eestis sarnaselt kogu Euroopa Liidule 30%-ni.
Euroopa riikide mediaanvanus tõuseb sajandiga (1960–2060)
Mediaanvanus on vanus, millest nooremaid ja vanemaid inimesi on rahvastikus ühepalju. Mida kõrgem on riigi mediaanvanus, seda suurem on vanemaealiste osatähtsus rahvastikus. Seda suurem on ka koormus riigi sotsiaalsüsteemile ja tööturule.
Aastatel 1960–2000 oli Euroopa kõrgeima mediaanvanusega riik Rootsi (1960. aastal 36,0 aastat). 21. sajandi algul hõivas esikoha Itaalia (2000. aastal 40,1 aastat) ja 2010. aastal Saksamaa (44,2 aastat). Sama positsiooni hoidmist prognoositakse Saksamaale järgnevaks 30 aastaks. Pärast 2040. aastat lähevad Saksamaast mööda Läti ja Rumeenia. Samas prognoositakse, et Rootsi on koos teiste Põhja- ja Lääne-Euroopa riikidega selleks ajaks üks madalama mediaanvanusega riike. 2060. aastal on Rootsi mediaanvanus 43,5 aastat, samas kui kõige kõrgema mediaanvanusega Rumeenias 52,4 aastat.
Eesti rahvastiku mediaanvanus oli 1970. aastal 33,6 aastat ja see tõuseb 90 aastaga 47,3-ni. See on üsna sarnane Euroopa rahvastiku keskmise mediaanvanusega, mis on 2060. aastal 47,2 aastat.
Euroopas on 21. sajandi esimesel kümnendil esmakordselt olukord, kus rahvastikus on vanemaid inimesi rohkem kui noori. 1960. aastal oli keskmiselt iga eaka (65-aastane ja vanem) kohta kolm noort (0–14-aastast), kuid 100 aastat hiljem prognoositakse kaht eakat iga noore kohta, mis tähendab rohkem vanavanemaid ning vähem lapselapsi kui minevikus. Euroopas saabub vanavanemate buum.
Tulevikuprognoos jagab Euroopa riigid kuude gruppi
Euroopa riigid on aastate 1990, 2010 ja 2060 sarnase rahvastikuarengu põhjal jagatud kuude gruppi.
- Esimesse gruppi kuuluvad kümme Kesk- ja Põhja-Euroopa riiki (Belgia, Taani, Suurbritannia, Norra, Prantsusmaa, Soome, Austria, Šveits, Luksemburg, Holland). 1990. aastatel võis neid lugeda vana rahvastikuga riikideks, kuid 2060. aastaks on nad prognoosi kohaselt Euroopa noorima rahvastikuga riigid.
- Teise gruppi kuulub Rootsi, kes oli 1960.–2000. aastal Euroopa vanima rahvastikuga riik, kuid tõenäoliselt saab 50 aasta pärast üheks noorima rahvastikuga riigiks.
- Kolmandas grupis on Saksamaa ja Itaalia, kes on olnud 1990. ja 2010. aastal ühed vanima rahvastikuga riigid ning tõenäoliselt jäävad seda positsiooni hoidma ka 2060. aastal.
- Neljandas grupis on seitse riiki üle kogu Euroopa (Bulgaaria, Ungari, Tšehhi, Kreeka, Hispaania, Portugal, Läti), kelle rahvastik praegu kergelt vananeb, kuid perioodi lõpuks on nad vana rahvastikuga riigid, kus tööturult lahkujaid on sisenejatest rohkem.
- Eesti kuulub viiendasse gruppi, kus on kaheksa riiki (Leedu, Sloveenia, Malta, Lichtenstein, Poola, Rumeenia, Slovakkia). Tegemist on riikidega, kelle rahvastik on olnud üks nooremaid, kuid jõuab 2060. aastaks samale tasemele nagu eelnev grupp, kus eakate osatähtsus rahvastikus on suur.
- Viimases grupis on kolm saart (Iirimaa, Küpros ja Island), kes on ja tõenäoliselt jäävad noorima rahvastikuga riikideks Euroopas.
Eurostati prognoos põhineb migratsioonivoogudel. Kui ränne peaks järsult lakkama, vananeks Euroopa rahvastik tunduvalt kiiremini.
Põhjalikum ülevaade Eurostati väljaandes Statistics in Focus “The greying of the baby boomers: A century-long view of ageing in European populations“ (ilmus 08.06.2011).
Allikas: http://statistikaamet.wordpress.com/2011/06/09/euroopa-liidu-rahvaarv-saavutab-maksimumi-30-aasta-parast/
Foto: flickr.com
Tööjõuturg. Personali valik ja rentimine, 20. osa
Kokkuvõtteks – millised iseloomuomadused on ideaalsel kuulajal?
Ta on avatud ja uudishimulik. Vastuvõtlik uutele ideedele, võrreldes kuuldut seniste teadmistega. Samuti on tal kõrge enesehinnang ja kuulab teisi täie tähelepanuga. Otsib ideid, argumente kuid alati tahab teada ka asjade põhi olemust. Teades, et ei ole olemas kahte inimest, kes kuulevad ja saavad aru samamoodi kui tema, jääb pidevalt vaimselt erksaks. Suhtub kriitiliselt oma väärtushinnangutesse, neid uurides teiste kogemuste, ideede valguses. Kuulab teisi tähelepanelikult, otsib jutust ideid, kuid tema kuulamises ei puudu ka tunded ja intuitsioon.
Paljud inimesed peavad kuulamist passiiveks tegevuseks. See ei ole nii. Ka ei ole kuulamine lõbus ajaviide. Et saada ja ka jääda aktiivseks kuulajaks on vaja palju pingutada. Kuid iga su pingutus selleks saab ohtralt tasutud. Sest nii annad sa endale palju uusi võimalusi arenemiseks. Oskus hinnata ja respekteerida teiste vaateid, teadmisi ja kogemusi on samuti oluline.
Asjakohaseid linke:
Erialane (toitlustus-majutus) personaliotsingu ettevõte: www.ehra.ee
Foto: flisckr.com
Teenindus. Klienditeenindus. E
Tihtipeale seostatakse kliendi mõistet inimesega, kes on juba sooritanud ostu ning seeläbi muutunud ettevõtte kliendiks. Mõistet klient kasutakse ka siis, kui kliendisuhted alles tekkivad, kui alles äratatakse huvi ettevõtte teenuste vastu. Lühidalt võib öelda, et klient on iga füüsiline või juriidiline isik, kes kasutab või on avaldanud soovi kasutada teenuseid. Traditsiooniliselt arvatakse, et kliendil on vaid üks, passiivse vastuvõtja ehk tarbija roll. Ometi jaguneb isegi see staatiline roll kaheks osaks.
Ühelt poolt on tegemist toote kasutamise ja teiselt jälle toote eest maksmisega. Kuid ka taolist küllaltki mehhaanilist jaotust tuleb võtta ettevaatusega – klient ei ole ainult tarbija. Klient on ka soovitaja, uute klientide juurdetooja. See fenomen on oluline nii ettevõttele, kui ka teistele klientidele, sest tarbijad usuvad pigem teadet, mis tuleb sõbralt, kolleegilt, tuttavalt, kui ettevõttelt endalt. Rääkides ettevõtte seisukohalt, siis klient kui soovitaja võib olla organisatsioonile kasulik, kuid ka kahjulik. Kõik sõltub sellest, millist teavet klient levitab (kas positiivset, või negatiivset).
Kuid ka teavitusega seotud roll ei ole ainuke – klienti võib käsitleda oskusteabe allikana. Lühidalt: klient võib toote või teenuse suhtes olla ekspert ja klienditeeninduse võtmeküsimus seisneb selles, kuidas neid kompetentse ühistes huvides edukalt ära kasutada.
Foto: flickr.com
Toit. Õrnsoolalõherullid
Lõigata viltuselt lõhest õhukesed viilud. Laotada fileed toidukilele ruudu kujuliselt, servad kohakuti ning nii, et kile oleks kenasti kaetud ja auke ei jääks. Segada omavahel toorjuust, sinep ning maitseroheline. Määrida saadud segu ettevaatlikult, fileesid mitte paigast liigutades kalale. Keerata toidukile abil tihedalt rulli ning keerata kokku nagu komm.
- 300g õrnsoolatud lõhet
- 75g maitsestamata toorjuustu
- 1spl lahjemat sinepit
- 2spl hakitud tilli
- 1spl hakitud murulauku
Lõigata viltuselt lõhest õhukesed viilud. Laotada fileed toidukilele ruudu kujuliselt, servad kohakuti ning nii, et kile oleks kenasti kaetud ja auke ei jääks. Segada omavahel toorjuust, sinep ning maitseroheline. Määrida saadud segu ettevaatlikult, fileesid mitte paigast liigutades kalale. Keerata toidukile abil tihedalt rulli ning keerata kokku nagu komm.
Nami-namis toodud retsepti järgi peaks panema rulli sügavkülma vähemalt neljaks tunniks. Mina seda ei teinud, jätsin rulli ööseks külmkappi ning eemaldasin kile ning lõikasin viilud, väga kenasti andis terava noaga lõigata. Aga ma väga õhukeseks ei lõiganud ka, mis siin ikka koonderdada! Serveerida näiteks rõstsaiaga, väga maitsev.
Algallikas: http://kokkamine.wordpress.com/2010/06/18/ornsoolaloherullid/
Foto: kokkamine.wordpress.com