Cornelius Vanderbilt

aprill 28, 2014 Cornelius Vanderbilt kommenteerimine on välja lülitatud

Cornelius VanderbiltMajandusväljaandena heidame pilgu ajalukku ja portreteerime ehedast ajakirjanduslikust huvist ettevõtlikkuse ja jõukuse sünonüümiks muutunud Cornelius Vanderbilt`i. Alustuseks huviväärne fakt, et omas ajas uljaspeaks ja mänguriks peetud laevandusärimehel puudus nimetamisväärne haridus. Mis ei vähendanud portreteeriva nutikust, näiteks eelmärgitud laevandusäri rajas ta vanematelt laenatud 100 dollari eest. Kusjuures teenust, mida pakuti, ilmestas kindel kvaliteet – laevad väljusid iga ilmaga. Lisaks oli teenus odavam konkurentidest – kasumit teeniti ainult käibe, ehk siis paljude klientide pealt. Riskikapitali (venture capital) suutis asjaosaline maksta tagasi juba aasta pärast, kusjuures endale jäi tervenisti 1000 dollarit.

19. sajandi keskpaigaks oli Vanderbilti laevastik kasvanud sajakonna aurulaevani ja et Californias leiti kulda oli avanemas uus aken transpordiäris. Uue laevaliini rajamist läbi Nicaragua järve peeti võimatuks, kuid seda esmapilgul. Vanderbilt maksis Nicaragua valitsusele lõivu, muutis laevatatavaks muuhulgas San Juani jõe ja teenis liini rajamisega terve varanduse. Tegemist ei ole niivõrd edulooga kuivõrd pigem õpikunäitega kuidas reaalne- mitte loosungiinnovatsioon (purjekate asemel arurulaevad, puukütte asemel kivisüsi; sõuratta asemel sõukruvi) massiturul kasumit toodab. Ning mitte ainult, näiteks toetas USA valitsus posti vedamist 900 000 dollariga. Kui Vanderbilt oli nõus posti tasuta vedama, pakkusid konkurendid talle 600 000 dollarit aastas, tingimusel, et ta loobub ideest. Teisisõnu – saab raha selle eest, et ei tee midagi.

Rohkem kuuekümne aasta vanuselt, mõistes et uus tehnoloogia võimaldab kasutusele võtta kättesaamatuid alasid,  hakkas ta lõpuks tegelema tulusa raudtee äriga. Ärimudel oli samavõrd lihtne kui efektiivne – osta raudteeliin, see välja ehitada ja koopereeruda teiste raudteedega. Kuni elulõpuni ostis hüüdnime Kommodoor kandev suuärimees kokku raudteid ja kuna nende juurde kuulusid linna parimad kinnistud, suri ta aastal 1877. USA jõukama mehena.

Lõpetuseks huviväärne fakt: kui Cornelius Vanderbilt 1852. aastal aurulaevandusest tagasi tõmbus ning puhkuse võttis, omandasid tema poolt ametisse pandud direktorid aktsiaspekulatsioonide läbi ettevõtte enamusosaluse. Kulus mõni kuu, mil Kommodoor tuginedes oma kapitalile aga ka siseinfole, samuti väidetavalt väljapressimisele ja illegaalsele aktsiate järeltrükile, ettevõtte tagasi võttis.

Lisalugemist: http://en.wikipedia.org/wiki/Cornelius_Vanderbilt

Foto: wikipedia.org

 

 

Kommentaarium on suletud.