Äri. Toyota

juuni 10, 2010 Äri. Toyota kommenteerimine on välja lülitatud


Toyota Motor Corporation (Jaapani keeles.トヨタ自動車株式会社), üldtuntud lihtsalt Toyota või lühendina TMC, on rahvusvaheline suurfirma peakorteriga Jaapanis. Ühte suurimasse tööstuskonglomeraati maailmas kuuluvad äriühingud on Toyota, Lexus, Daihatsu ja Hino Motors, koos mitme “mitte-auto” ettevõttega. Suure äri juurde kuulub ka suur kahjum, 8. mail 2009 avalikustas Toyota aastase netokahjumi, milleks oli 4200000000 USD. Aga kes ei kaota, see ka ei võida. Mõned aastad varem, aastal 2006, müüs Fortune Global 500 esikümnesse kuuluv firma üle 8,8 miljoni mudeli kõigil viiel mandril. Kriisiaastal 2009, töötas maailma suurima autovalmistaja heaks 71116 inimest kogu maailmas.

Toyota edulugu algab 19. sajandi lõpus, mil Sakichi Toyoda leiutas Jaapani esimesed elektrilised kudumisteljed, mis kujundasid murranguliselt ümber riigi tekstiilitööstuse. Jaanuaris 1918 rajas Sakichi ketrus- ja kudumisvabriku Toyoda Spinning & Weaving Company, teostades oma poja Kiichiro Toyoda abiga aastal 1924 ammuse unistuse – töötada välja kudumisautomaat. Kaks aastat hiljem asutas ta automaatse kudumisvabriku Toyoda Automatic Loom Works. Sarnaselt isale oli ka Kiichiro uuenduslik inimene ning külastades 1920-ndatel aastatel Euroopat ja Ameerika Ühendriike, huvitus ta sügavalt esimesi võrseid ajavast autotööstusest. Ettevõte asutas aastal 1937 Kiichiro Toyoda. Kolm aastat varem oli projekteeritud esimene tüüpmootor ja aasta varem konstrueeritud ka päris esimene sõiduauto Toyota AA.

Pärast Teist maailmasõda tõusis Toyota Jaapani suurimaks autotootjaks. 1957. aastal siseneti Ameerika turule ja 1963. aastal hakati Toyotat müüma Euroopas. 1971. aastal hakkas Toyota sõiduautosid valmistama esimene tehas Euroopas, täpsemalt Portugalis. Euroopas müüdi miljones Toyota 2000. aastal. 2004. aastal oli Jaapanis registreeritud uutest autodest 40% Toyotad.

Edu võti? Kõrgelt hinnatud Toyota tootmissüsteem (Toyota Production System, TPS) tugineb idamaisel filosoofial. See on tootmise korraldusviis, mis seob tootjad, varustajad ja kliendid üheks tervikuks. Põhieesmärgiks on likvideerida tootmises saaste, raiskamine jms. kulu. Üritatakse vältida seitset liiki ebakõlasid:

• toodete defekte (defects)
• ületootmist (overproduction)
• transporti (transportation)
• ootamist (waiting)
• lõpetamata toodangut, detailide varusid (inventory)
• liikumist (motion)
• liigtöötlemist (overprocessing)

Vaata lisaks – kas robot võib trompetit mängida?
http://www.youtube.com/watch?v=Xs_vL9g4IYk&feature=related

Foto: wikipedia.com

Kommentaarium on suletud.