Äri. Crocs Inc.

jaanuar 10, 2011 1 Comment »

2002. aastal USAs Colorado osariigis asutud Crocs Inc. esmaseks ideeks oli toota uut tüüpi jalanõusid purjetajatele. Küll aga said valminud toote omadused nii erilised, et jalatseid hakati kasutama ka teistes valdkondades. Ettevõte ise sai aga oma nime esimese Crocsi mudeli Cayman’i pisut krokodilli nina meenutav välimuse tõttu.

Kummalise kujuga ja küllaltki kalli toote eduloos, mängib kindlasti rolli ka hästi läbimõeldud lansseerimiskampaania ja ka üleilmselt tuntud kuulsuste kaasamine sinna. Nii ongi oma imago ühel või teisel viisil sidunud nende mugavate ja mitte kõige kaunimate jalatsitega näiteks Helen Hunt, Paris Hilton, Teri Hatcher ja Jack Nicholson. Ja mitte ainult, fännide hulka kuuluvad ka Matt Damon, Heidi Klum, kusjuures nimistu ei ole sugugi lõplik. Küll võiks kaastaud tähtede kohta võiks öelda, et nimistu laiapõhjaline ja ei eelista liialt ühtegi vanuse või soorühma, olles seeläbi ideaalne multifunktsionaalse tootekuvandi loomisel.

Edulugu jätkus hoogsalt aastal 2007. mil ettevõtte käive küündis 847,4 miljoni USA dollarini. Crocs Inc. Crocs`i tootvate tehaste arv kasvas kokku neljateistkümneni – asukohaga USAs, Kanadas, Hiinas, Itaalias, Rumeenias, Bosnias, Ukrainas, Brasilias, Mehhikos ja Vietnamis. Ühtlasi võib majandusbuumi tipul ettevõetud laienemisi vaadelda ka kui languse algust. Just siin võiks küsida, kas laienemise ajal mõeldi ikka tõsiselt plagiaadiohule. Edu põhines ju tootel, mida eriti tihti ei osteta ja mille müügi tõusud ja mõõnad sõltuvad moevoolude ettearvamatutel kõikumistel.

Kvaliteet ja uudsus ei tähendanud paraku jätkusuutlikkust ning nii teatas firma aastal 2008 148 miljoni dollari suurusest kahjumist, mis teeb 1,79 dollarit aktsia kohta, kusjuures vaid aasta varem aastal teeniti kasumit 56,5 miljonit dollarit.

Tõsi, tänaseks on langus läbitud ja tee ollakse uuele tõusule, taustaks kurikuulus tõsiasi, et headel aegadel kvaliteeti hindavad tarbijad ostavad kitsastel aegadel hinda …

Foto: wikipedia.com

Kommentaar

  1. Sniff 14/01/2011 at 01:25 -

    Koledad aga korralikud jalatsid, loodetavasti saab kompanii jalad ikka alla