Muutliku ilmaga sügispäevadel võib õige riietuse valimine osutuda parajaks katsumuseks, seda eriti kui ees seisab pikk tööpäev välitingimustes. Tööriiete renditeenust osutava ettevõtte Lindström Eesti tegevjuht Kadrian Jaagund annab nõu, kuidas veenduda, et töötajate tervis oleks külmal välitööde hooajal kaitstud.
Jaagundi sõnul rendivad Lindströmi kliendid oma töötajatele töörõivaid mitte ainult eesseisvat hooaega silmas pidades, vaid kaaluvad pikemat plaani ning peavad silmas, et töörõivad võimaldaks töötajal end hästi tunda ning et valitud lahendus oleks ka keskkonna- ja rahakotisõbralik.
“Meie kogemus ütleb, et nii töötajate kui ka tööandjate ootused tööriietele on kasvanud, sest on hakatud mõistma, et õnnelik töötaja on viljakas töötaja. Riietus peab olema kvaliteetne ja vastama kaasaegsetele hügieeni- ja tööohutusstandarditele, olema lihtsasti hooldatav ning kõige tähtsam – hoidma inimese tervist iga ilmaga,“ sõnab Jaagund.
Paljude hooajatöötajatega ettevõtetel ei pruugi suured investeeringud töörõivastesse alati ära tasuda ja seega on mõistlikum kasutada renditeenust, mille puhul tagab teenusepakkuja, et igas suuruses ja tüübis riided on vajalikul ajal olemas.
“Tööriide renditeenust kasutades hoolitsevad spetsialistid selle eest, et välitöödel oleks kasutusel sobivad riided, mis on korrektselt hooldatud, terved ja puhtad. Kuid kindlasti ei tohiks teha järeleandmisi standardites ka siis, kui tööandja hangib ja hooldab töörõivad ise,” ütleb Jaagund.
Töötaja tervise kaitsmiseks tuleb alati järgida järgmisi põhimõtteid:
Vali kihiline riietus
Külma ilma rusikareegel on, et riietus olgu kihiline. Hea baaskiht peab olema materjalist, mis hoiab kehast eemal higi ja niiskuse, kuid on ühtaegu hingav. Ideaalse keskmise kihi moodustavad eelkõige poorsed kangad ja riideesemed, mis loovad keha ümber soojustava õhutasku, et sooja sees hoida.
Kõige olulisem on tööriiete välimine kiht, mille halva kvaliteedi korral on vähe kasu ka hästivalitud seesmistest kihtidest. Tuulekindel kiht hoiab külma väljas ning soojuse sees ja veekindel väline kiht pakub lisaks pikaaegse vastupidavuse. Ilmastikukindlate riiete kindlaks kvaliteedimärgiks on sertifikaadid rahvusvahelistele standarditele.
Taga nähtavus iga ilmaga
Välistes tingimustes töötajad ei pea olema kaitstud vaid külma eest, vaid ka päev-päevalt aina varem kohale hiiliva pimeduse eest. Parimatel töökomplektidel on 360॰ helkurid, mis aitavad vältida tööõnnetusi. Hea nähtavuse tagab töörõivaste regulaarne hooldus ja korrashoid, et kaitse püsiks kogu rõiva elutsükli jooksul.
Erinevalt levinud arvamusest peaks praktiliselt kõiki kõrgnähtavusega tööriideid pesema pahempidi külmas vees. Samuti peaks hoiduma helkurriiete triikimisest ning vajadusel neid hoopis aurutama. Kõrgnähtavusega riideid on koduse hoolduse käigus kerge kahjustada, nii et nende pesemisel peaks eriti ettevaatlik olema.
Kontrolli, et riided oleksid terved
Et kaitsta töötaja tervist, on äärmiselt tähtis, et tööriietus, mida ta kannab, oleks terve. Väljas füüsilist tööd tehes juhtub ikka, et mõni õmblus võib rebeneda või helkur riide küljest ära tulla. Sellised vigastused tuleks kohe ära parandada, sest katkine riie ei pea enam sooja ega taga vajalikul määral nähtavust. Lisaks on oluline tunda ära see hetk, mil rõivas on juba piisavalt kulunud, et oma eesmärki täita ja tuleks välja vahetada.
Foto: https://pixlr.com/