Turunduskommunikatsioon 2.8

juuni 10, 2011 Turunduskommunikatsioon 2.8 kommenteerimine on välja lülitatud


Relevantsus, ehk tähtis, oluline. Tähendab ka seda, kui täpselt jõuab sõnum erinevate kanalite läbi sihtrühmani. Siin paikneb paljude müüjate jaoks kondiproov – milline kanal valida? Kuidas koostada sõnum, mis müüks? Näiteks – ostes reklaami tavameediasse; ütleme lokaalraadiosse, avastate ennast olukorras, et kui teil puudub kas varasem kogemus või hea nõuandja – peate olema hiromant. Selgeltnägija. Inimene kellel on üleloomulikud võimed. Pärast reklaami sisselugemist ja arve maksmist jääb ainult palvetada – et tehtu ka töötaks. Loomulikult, kui tegemist globaalse kompaniiga – siis selles vallas raha ei loeta. Ka tulususe mõõtmise aspektist, mis ei ole üldse odav.

Aga väikeettevõtja jaoks võib üks taoline ebaõnnestunud kampaania olla tõsine kaotus, mis pärsib motivatsiooni midagi ära teha pikaks ajaks. Just läbi mõõdetavuse ja operatiivsuse tõuseb siinkohal esile uue meedia ehk Interneti kasutusmugavus. Tegin viimase poole aasta vältel kolm katset, seda siis professionaalsest huvist. Selgituseks olgu öeldud – kaks kõige mainetundlikumat majandusvaldkonda on pangandus ja hea äraolemise äri ehk toitlustus-majutus. Siia võib lisada ka koolitusvaldkonna, seda mitmel põhjusel – esmalt on koolitusäri äärmiselt persoonikeskne (ekspertarvamus). Teiseks – tegemist ei ole klassikalise vabaturuga. Arusaadavalt mängib selles vallas olulist tähtust riiklik tellimus.

Isiklikult ei pea ma pedagoogitööd oma elukutseks. Küll koolitan heal meelel, seda sisetunde järgi ja nii palju kui tarvis ning nii vähe kui võimalik. Arvan, et ei ole midagi mannetumat, kui nn kana tüüpi õpetaja (kaagutab aga ei lenda). Ehk siis – tavaliselt miski mummulises kampsunis persoon, kes õpetab distsipliine, milles tal puuduvad nii teadmised, kogemused kui ka kirg.

Kolm katset

Esimene – Postimehe talvine kampaania, mille hinnas (45 EUR) sisaldus päevalehe tellimus viieks kuuks ja reklaampind suurusega: 1/ 8 lk. Mõõt: 93 x 141 mm.
Korraldasin nii, et:
1) vabapaigutusega reklaam ilmus 07.03.11 ehk siis vahetult pärast Riigikogu valimisi, mil ajalehti loevad tõenäoliselt ka need, kes muidu otsivad uudiseid võrgust.
2) Reklaami ülesehitus on taotluslikult eriti manipuleeriv. Inimkuju, hinnasurve, värvidest valge, punane ja must. Punane raam.
Tulemus? Sain viieks kuuks kvaliteetlehe tellimuse ja müüsin ühe e-koolituse, ehk siis teenisin raha tagasi. Kui oleksin tellimuse vormistanud tavahinnakirja järgi, oleksin kaotanud ca 450 eurot.

Tulles aga tagasi relevantsuse juurde:

Teine katse. Tekstireklaam Googles. Eelarve 125 eurot, kliki hind 0,58 €. Tulemuste üle ei saa kurta. Teenisin raha tagasi, kuid täheldama peaks – ilusat statistikat mida AdWord kuvab, ei tasu võtta üks ühele. Näiteks kui kasutate veebilehe mootorina WordPressi, on kasulik häälestada Counterize II nimeline statistikaprogramm. Nii selguski, et teeninduskoolitusi pakkuvale kuulutusele reageeris kaheksal korral iluteeninduse kursuste otsija, mis on mõistetav. Ühtlasi klikkis reklaami peale kolm korda ka inimene, kelle sooviks oli leida traktoristi koolitust Vändramaal. No comments ;)

Kolmas katse. Facebook. Eelarve suurusjärk 120 usd, kliki hind 0,33 usd. Kõige mugavam kasutajakeskkond, teksti saab ümber mängida ja muuta, sellisel juhul küll kampaania katkeb leotud tundideks. Samas kuvatakse väga asjalik statitika moodul, tõsi ka Google oma ei jää sellele eriti alla. Teisalt – kui soovite et Google Inc Teile arve saadaks, peate läbi vastava vormi ühendust võtma. Isiklikult ei suutnud seda kadalippu läbi käia ja meenutan siinkohal hea sõnaga Postimehe reklaamitoimetusest lähetatud e-kirju.

Võttes kokku – ca 300 eurot ei ole mingi arvestatav kampaania eelarve, seda eriti hajutatuna ajas erinevate kanalite vahel. Küll aga annab see ülevaate meediamaastikul toimuvast. Arvan, et paberkandjal lehe kasutamisel seisneb tugevus just tekstiturundusel. Mitte lihtsalt ilusatel värvilistel piltidel.

Seevastu paindlikku eelarvet saate kasutada Google ja Facebooki puhul. Esimese häälestamine ei ole väga lihtne. Vähemalt mitte alguses ning kasulik oleks teha läbi vastav koolitus, näiteks Peep Laja poolt pakutav kursus: http://internetmarketing.ee/internetiari-e-kursus/ Miks kasutada? Aga miks kasutab Googlet näiteks Wall Street Journal?

Facebook on tänaseks aga ilmselt kõigi lemmiklaps. Pean silmas nii 400 000-det eestlast kui ka ca 500 miljonit inimest kogu maailmas. Vast on aja küsimus, mil reklaami hinnad internetis ühtlustuvad tavameediumite, näiteks televisiooni omaga. Sest reklaamida on mõtet seal, kus on inimesi. Relevantsus maksab. Huvilistel, kes kavatsevad ennast nähtavaks teha Facebookis, tasuks avada ka sõbralik sait siin: www.rohkemfanne.ee

Järgmine kirjutis ilmub 10.08.11, ilusat suve!


Valdo Vokksepp

Eesti Hotelli ja Restorani Personali Agentuur (EHRA) tegevjuht
http://www.ehra.ee
Foto:flickr.com

Kommentaarium on suletud.