Toit.Hot dog

august 24, 2007 Toit.Hot dog kommenteerimine on välja lülitatud

Tavatsetakse öelda, et heal lapsel mitu nime. Nii kipubki olema.

Näiteks hot dog, peaasjalikult ameeriklaste lemmik, kannabki mitmeid nimesid, sealhulgas: frankfurters, frank, weenie, wienie, wiener, dog ja red hot. Kusjuures, alati on olemas ka otsetõlkimise võimalus. Kordades pöörasema kõla omandab sõna hot dog maakeeles, milleks on vastavalt „Kuum Koer” ehk ka „Lämmi Pini”. Aga eks uurigem siis, millega täpsemalt tegemist.

Hot dog – see on Põhja- Ameerika üks populaarsemaid toite, mida süüakse peamiselt suvel. Väidetavalt sööb iga sealmail elav inimene aastas keskmiselt 60 hot dog`i. Roa keskel paiknev küpsetatud viiner koosneb looma- kui sealihast või ainult loomalihast, mis on eelnevalt suitsetatud ja keedetud. On tähtis, et viiner oleks serveerimisel läbinisti kuum. Viineri suurus varieerub suurest frankfrurterist kuni tillukese kokteiliviinerini. Kõrvalepõikena siinkohal – wienerwurst või Viini vorst on kasutusel aastast 1480, ning nagu nimest aimata võib, pärit Saksamaalt. Samuti oli pärit Saksamaalt immigrant Charles Feltman, kes neli sajandit hiljem, aastal 1870 Coney Islandil viinereid saiakeses müüma hakkas. Ajakirjanduses on esmakordselt “hot dog`i” esmakordselt maininud 28. septembril 1893 ilmunud „The Knoxville Journal.”

Edulugu jätkub aastal 1939, mil toonane USA president F. D. Roosvelt ja tema abikaasa Eleanor korraldasid vastuvõtu riiki väisanud Inglise kuningale Georg VI`le. Kuna eelistati midagiameerikapärast, siis serveeriti Hyde Pargi piknikul külalistele hot dog`e. Kuningas oli rahul „vaimustava hot – dog võileivaga”ja soovis proua Rooseveldilt veel ühte lisaks.

Nimetatud asjaolu tekitas ajakirjanduses palju furoori, ning ära trükiti kogunisti pikniku menüü. Siinkohal olgu öeldud, et ka tolleaegse megastaari Marlene Dieatrih`ilemmiktoiduks oli hot dog.

Tänaseks on hot dogi`st saanud praktiliselt lahutamatu osa massikultuurist, eriti selle spordivõistlustega seotud ilmingutest. Samuti ei ole hot dog kadunud kuhugi ka tipp-poliitikute toidulaualt. Nimelt oli „Kuum koer” kõrvuti hamburgeritega menüüs 11.08.2007, mil värskelt ametisse astunud Prantsuse riigipea Nicolas Sarkozy kohtus Kennebunkportis USA presidendi George Bushi`ga.

Valmistamisest:

Klassikaline hot dog

Kuumutage vesi (potis) keema, ning lülitage siis pliidi kuumus välja. Seejärel asetage umbes kümneks minutiks vette viiner. Pärast viineri valmimist paigutage see vastava saia sisse. Serveerige erinevate lisanditega. Traditsiooniliselt on selleks sinep ja ketšup. Lisatakse ka hakitud sibulat, hapukurgi salatit või hapukapsast.

Gourmet hot dog

Valmistatakse grillil. Tehke viinerisse sisselõikeid ning grillige kuni hakkab paisuma. Gurmaanid soovitavad lisada cheddar juustu, küüslauguvõid ja peterselli.

Tehke järele!

Kommentaarium on suletud.