Kolumn. Ton Karlos ja Nähtamatu Käsi

juuni 10, 2008 Kolumn. Ton Karlos ja Nähtamatu Käsi kommenteerimine on välja lülitatud

Ajatu küsimus – kuidas käsi käib? Vastata on võimalik mitmeti, aga kuidas vastata küsimusele – kuidas käib nähtamatu käsi? Kui elada vaba turumajandusega riigis, kus austatakse eraomandust, siis ilmselt hästi. Turg kehtestab hinna, millega võib ettevõtja toota ja mille eest on tarbija nõus ostma. Nii lihtne see nagu olekski.
Et vaba konkurentsiga kapitalismi ja eraomanduse apologeet Adam Smith`i teooria ei andnud majandusnähtustele hinnanguid, siis ei pööranud ta ka tähelepanu majanduse arengu sotsiaalsetele tagajärgedele.

Foto: flickr.com

Ja just siit algabki mängu ilu – arenenud ühiskonnas on kodanikkond tunduvalt aktiivsem, tööle hakkavad vastukaalud. Näiteks soomlaste kannatus bensiini hinnatõusu suhtes katkes Mai keskel , kusjuures jutt käib ainult hinnast, mitte kvaliteedist. Prantslaste ja inglaste mõõt sai täis nädalapäevad hiljem.

Võrdluseks – kui siinmail elava inimese kindlustunne langeb mitte ainult seoses mootorikütusega , ei juhtu midagi.

Noh, hea küll – terve talupojamõistus ütleb, naftat Eestis ei leidu ja selles osas palju parata ei saa. Selle eest on meri, palju puhast loodust ja põllumaad. Järelikult peaks toit olema puhas, odav ja arvatavasti värske ning häbematult maitsev. Aga võta näpust …

Millest kõigest võib järeldada, et:

a) nähtamatu käsi on karvane,
b) rehepappidele on mõeldud ainult see osa teooriast, mis hindu tõstab…

Avalda arvamust siin: …

Ton

Kommentaarium on suletud.