Inflatsioon ajutine aeglustumine novembris 2012

detsember 7, 2012 Inflatsioon ajutine aeglustumine novembris 2012 kommenteerimine on välja lülitatud
Inflatsioon ajutine aeglustumine novembris 2012

Eesti tarbijahinnaindeks langes statistikaameti teatel novembris võrreldes oktoobriga 0,3%. Aastavõrdluses tõusis hinnatase 3,6%. Euroala inflatsioon aeglustus Eurostati esialgse hinnangu järgi oktoobri 2,5%lt novembris 2,2%ni.

Novembris odavnesid mootorikütus ja soojusenergia. Mootorikütuse hind langes, kuna naftahind on viimastel kuudel kõrgelt tasemelt taandunud ja euro kurss on alates juulist mõnevõrra tugevnenud. Need tegurid mõjutavad ka imporditava maagaasi hinda. Samas on uue aasta algul kallineva elektri tõttu kasvanud järsult majapidamiste inflatsiooniootused ja suurenenud ebakindlus pere majandusliku olukorra suhtes.

Toiduainete hinnakasv oli jätkuvalt kiire (5,8%) seoses suvel alanud toidutoorme kallinemisega maailmaturul. Toidutoorme hinnatõus pole Eestis veel täielikult tarbijahindadesse üle kandunud, mistõttu toiduainete kiire hinnatõus ilmselt jätkub. Samas on praeguseks pidurdunud toidutoorme kiire kallinemine maailmaturul.

Alusinflatsioon püsis novembris madal, vaid 1,3%, sest teisel poolaastal pidurdus majutusteenuste ja üüri hinnatõus ning jätkuvalt odavnesid sideteenused. Side on 2011. aasta algusest saadik odavnenud 11%.

Eesti Pank avaldab uue majandus-, sh inflatsiooniprognoosi 12. detsembril.

Allikas:  http://www.eestipank.ee/press/inflatsioon-aeglustus-ajutiselt-novembris-07122012?source=newsletter

Foto: flickr.com

Kommentaarium on suletud.