Campari

jaanuar 5, 2008 Campari kommenteerimine on välja lülitatud

Katri Teller

Toode. Campari on rubiinpunane ja aperitiivne, ehk isutõstev jook, mille nime leiab iga vähegi endast lugupidava restorani joogikaardilt. Enim juuakse Camparitilt segatult apelisinimahlaga – kuid mitte ainult. Nii kuulub ta ka ilmakuulsa kokteili “Americano” koostisesse. Ja päris andunud fännid joovad Camparit tihtipeale lihtsalt jääl (on the rocks), või pikendatult näiteks soodaveega. Kuuludes viimaste hulka, uurib “Külaline” Katri Teller`ilt, Campari tootejuhilt Baltimaades, millega tegemist.

Rääkides mis on aperitiiv, tuleb märkida et sõna ise (itaalia keeles: aperitivo) pärineb ladina keelest ja tähendabki sõna-sõnalt avajat. Just sellena on jook algselt mõeldud – olla isutekitajaks ja ühtlasi kergendada seedimist. On väidetud, et aperatiivi mõiste tekkis juba muistses Egiptuses, kuid selle kohta ei ole siiski piisavalt tõendeid. Tõenäolisemalt juhtus see siiski 1786-ndal aastal koos vermutite saabumisega Itaalias, mida siis aperatiivina pakkuma hakati.

Tänapäevases mõistes ongi aperitiivi ülesanne tekitada söögiisu ning valmistada kõhtu ette toidu saabumiseks – olles seedimise stimulaator oma pisut, mõrkja, vürtsise ja hõrgu olemusega. Just retseptuuris sisalduvate ürtide, nagu näiteks emajuur, hiniin, artišokilehed või heinputk, stimuleerivad sapi eritumist sapipõiest, mis aitab seedida ka siis, kui süüakse liiga palju. Alkohol omakorda tugevdab ürtide mõju. Taolist jooki kutsutakse ka teisiti – bitter. Kõige tuntum bitter (Itaalia keeles amari) ongi Campari.

Ajaloost. 1828 aastal sündinud Gaspare Campari oli kuni 14 eluaastani jookide valmistaja (maitre licoriste) õpilane Turinis. Aastal 1860 asutas ta Milaanos firma Gruppo Campari ning pidas Milaano katedrali, Duomo, ees väikest kohvikut. Avanud peatselt ka teise müügikoha, mille nimeks sai Cafe Campari.

Tootmine. 1904. aastal avati esimene suur tehas Sesto San Giovannis, Itaalias kelle omanikuks oli Davide Campari kes oli Gaspare Campari noorem poeg ja isa mantlipärija.

Kuigi tänapäeval tuntakse mõrumaitselist punast Camparit, oli algselt tootmises ka kollane, magus jook. Campari valmistamise retsepti hoitakse tänini perekonna valduses ja saladuses. Ainukene kes teab retsepti on Campari Group´i tänane president Luca Garavoglia. Igal nädalal valmistab ta koos kaheksa abilisega kontsentraadi, mis hiljem segatakse alkoholiga. Nii palju on teada, et Campri rubiinpunane värvus on looduslik ning seda valmistatakse Lõuna-Ameerika kaktusesööja putuka kuivatatud kehadest.
Seda suurepärast jooki saavad täna nautida rohkem kui 190-ne riigi rahvad maailmas kuid kõige enam on Campari “usku” itaallased ja brasiillased.

Retsept, mille järgi Camparit valmistatakse, on tänini perekonna valduses ning hoitud kiivalt salajas. Igal nädalal valmistab Campari Group´i president koos tehnilise direktori ning 8 abilisega kontsentraadi, mis hiljem segatakse alkoholiga. President on ka ainus isik, kes kogu retsepti teab.

Kuidas serveerida? Võimalusi on mitmeid, alates päris lihtsast jääga serveerimisest ja lõpetades noobli noobli kokteili, näiteks Campari Margarita`ga.

Margarita

Campari Margarita
2 cl Campar`it; 2 cl Cointreud;1 cl laimi mahla; dash (mõni tilk) suhkrusiirupit.Valmistamisviis – raputamine. Kaunistuseks ruhkruring klaasiäärel. Serveerimisklaas – kokteiliklaas.

Americano

Selle ja mitmete teiste tuntud jookide, mida Camparist tehakse, retseptid leiate kui avate veebilehe www.campari.ee.
Kui soovite aga JÄLGIDA, kuidas neid kokteile valmistatakse, avage campari.com aadress, täpsemalt: www.campari.com

Siinkohal kõige fännimatele Campari joojatele ka kaks hästituntud reklaamiklippi:

Lisainfot:

Veeb: www.campari.com

 

Kommentaarium on suletud.