Burgernomics. Bic Mac Index

oktoober 10, 2009 2 kommentaari »

burgernomics
Milles seisneb Mc Donalds`i fluidum, ei tea täpselt keegi. Sest jäljendajaid on tuhandeid, edu saab neist aga väga väheseid. Tuleme selle äärmiselt huvitava teema juurde tagasi edaspidi. Selkorral võtame jutuks aga Bic Mac indeks`i.
Öeldes lühidalt: Mc Donald`si näol on tegemist standardlahendusi pakkuva üleilmse kiirtoitlustusettevõttega, mille kõige tuntum toode on hamburgerikomplekt Bic Mac. Bic Mac Index on aga majandusjakirja The Economist poolt koostatav juhis valuuta tegeliku kursi hindamiseks.
Kuidas Bic Mac Index toimib? Toimemehhanism on lihtne ja toetub põhimõttele, mille kohaselt tuleks valuutade vahetuskursi määramisel aluseks võtta ühe ja sama kauba hind erinevate riikide turgudel. Ehk siis – indeks lähtub ostujõu pariteedi (PPP) teooriast, see tähendab põhimõttest, mille järgi identseid kaupu peaks ühe dollari eest saama samapalju maailma mistahes paigas. Selle teooria kohaselt jälgitaksegi, kui mitu Bic Mac burgerit võib üks statistiliselt keskmine tarbija ühes või teises riigis osta. Mis tähendab, et kui Big Maci hind on kuskil riigis kõrgem kui 3 dollarit 57 senti (Big Maci USA hind), siis on antud riigi valuuta ülehinnatud. Vastupidisel juhul kui Big Maci hind jääb allapoole seda märki, on antud maa valuuta alahinnatud dollari suhtes. Nii moodustubki indeks, mida The Economist arvutab 1986. aastast ning mis kõrvutab McDonald`si hamburgeri Big Maci hinda maailma eri paikades.

Kuidas Big Maci indeksit kasutada? Esiteks – indeksit ei maksa üle tähtsustada, sest seda moonutavad mitmed tegurid alates loomaliha hinnast maksude ja rendihindadeni. Ka moonutavad indeksit toitlustushiiu poolt erinevatele turgudele suunatud eripakkumised, nt kaks ühe hinnaga vms.
Sellegipoolest on tegemist on lihtsa ja huvitava indikaatorsüsteemiga, mille abil globaliseeruvas maailmas määrata regionaalseid erisusi, st abivahend uuele turule sisenemisel. Nii näiteks on 28.07.09 Äripäeva hinnangul, kroon alahinnatud 20%

Otsetee The Economist`i The Bic Mac Index`i lehele

Foto:http://whatilearnd.com/

2 kommentaari

  1. Zoran 26/10/2009 at 17:22 -

    Huvitav milliseid indeksid kasutatakse veel majanduspoliitiliste suundade prognoosimiseks?

  2. oN/oFF 28/10/2009 at 16:57 -

    Neid on igasuguseid, sõjanduses, majanduse jne.