Statistikaameti teatel jätkus septembris inflatsiooni pidurdumine ja hinnataseme aastakasv aeglustus Eestis 2,9%lt 2,1%ni. Viimati oli inflatsioonimäär Eestis nii madal kolme aasta eest. Ka euroalal oli inflatsioon energiahindade odavnemise tõttu viimase kolme ja poole aasta aeglaseim – esialgse hinnangu kohaselt 1,1%.
Energia oli Eesti majapidamistele septembris 4,2% kallim kui aasta varem. Energiahindade kasvu hoidis tagasi mootorikütuse 6,5% odavnemine. Elektrienergia oli majapidamistele aga 31,2% kallim kui aasta varem. Ilma elektrita kallines tarbijakorv 0,9%.
Toiduained kallinesid septembris aastavõrdluses 3,2%. Toidukaupade inflatsiooni piiras toidutoormete madal maailmaturu hinnatase võrreldes eelmise aastaga. Septembris teravilja odavnemine rahvusvahelisel turul jätkus, kuid piima, liha, õli ja suhkru hinnad tõusid, mis võib järgnevatel kuudel ka siinsete toidukaupade hinnale mõju avaldada.
Teenuste 0,2% odavnemine hoidis septembris alusinflatsiooni madalana ja see aeglustus 0,6%ni. Teenuste madalam hind tulenes peamiselt sideteenuste 10,6% odavnemisest aasta varasemaga võrreldes. Sel sügisel oli suur mõju ka kõrgharidusreformiga kaasnenud tasuta õppe rakendumisel, mis alandas inflatsioonimäära 0,3 protsendipunkti võrra. Ülejäänud teenused kallinesid septembris 3,8%, mis tõendab, et sellel aastal kiirelt kasvanud palgad on lõpptarbija jaoks teenuste hinnataset juba kergitanud.
Eesti Panga juuniprognoosi kohaselt kujuneb Eesti tarbijahindade inflatsiooniks 2013. aastal 3,0%.
Euroala keskpankade peaeesmärk on hoida euroala inflatsioon keskpikas perspektiivis alla 2%, kuid selle lähedal. Euroala keskmisest pisut kõrgem inflatsioon Eestis on ootuspärane ja tuleneb kiirema majanduskasvu mõjust ning suhtelise sissetulekutaseme ühtlustumisest euroala omaga.
Foto ja allikas: Eesti Pank