Mida toob algav majandusaasta? Väidetavalt on kõige suurem langusperiood möödas, algamas on taastumine. Aga kuidas saab see toimuma, kas järsult, nii nagu maailmamajandus langes viimase 17 kuu vältel? Või aeglaselt nagu tervenemine harilikult toimub? Prognoosida võib viimast.Näiteks on sellisel seisukohal Morgan Stanley Aasia haru juht Stephen Roach. Neljast põhjusest, mida 05.01.2010 Äripäev välja toob, tuleb lugeda mõjusamaks kriisi ulatuslikkust: 2009. a. märtsis oli tervelt 75% maailma majandusest languses.
Vaadeldes ka lähimal 365-l päeval toimuma hakkavat kodukamaralt, ei ole väljavaade kiire kriisist väljumise aspektis paljulubav. Eesti Konjuktuuriinstituudi detsembrikuu tarbijabaromeetri andmetel oli tarbijate kindlustunde indikaator detsembris -20 ja võrreldes novembriga halvenes see 6 punkti võrra. Kindlustunde indikaator oli ajalooliselt madalaimal tasemel 2009. aasta märtsis (-37) ja ka detsembri indikaator on halvem 1992-2009 aastate keskmisest (-11).
Sellegipoolest saab rääkida üldise majandusolukorra paranemisest. Tugevad positiivsed ootused eelseisva kuue kuu suhtes tõstsid majanduskliima indeksi detsembris 5-le punktile, mis oli viimati nii kõrge 2008. a märtsis.
Heaks uudiseks tuleb lugeda ka detsembri viimastel päevadel avaldatud Eurostati andmeid, mille kohaselt ulatus tarbijahindade ühtlustatud indeksi alusel arvutatud Eesti aasta keskmine inflatsioon novembris 1 protsendini. Viimasega täitis Eesti Maastrichti inflatsioonikriteeriumi. Ühtlasi prognoosib Eesti Pank vaoshoitud hinnatõusu ja loeb riskiks Eesti inflatsioonile ja seega ka pidurdavaks teguriks üleminekul eurole, inflatsiooni kiirenemist välismaal.
Foto: Eesti Konjuktuuriinstituut
Antoinette says
Ei tea midagi, ehk tõesti läheb paremaks…?