Eestis on suur hulk Facebooki kasutajaid, kellest paljud ei ole aga IT-maailmas kuigivõrd kodus ning näevad teinekord tublisti vaeva, et soovitud info enda FB seinale saada. Just nendele inimestele mõeldes on Eesti Infotehnoloogia Kolledžis nüüdseks valmimud ainulaadne, sotsiaalmeedia jaoks loodud Linuxi distributsioon äSein 1504 (Väljalase 2015. aprilli algus).
äSein kasutab Kolledžis eelmisel aastal väljaarendatud tehisnõmeduse algoritmi, olles selle esimeseks praktiliseks väljundiks. Tehisnõmedus teeb ära suure osa tavakasutaja rutiinsetest toimingutest sotsiaalmeedias, hoidudes samas “liiga häkkerlikest” sammudest, mis võiksid teisi kasutajaid võõristama panna.
Edaspidi on plaanis rakendada äSeina erinevate kodanikuühiskonna algatuste juures, nagu näiteks ä-residentide ja e-presidentide valimisel. Samuti on plaanis äSeina baasil välja töötada virtuaalse kohaloleku süsteem Riigikogu liikmetele, kes enda kiire elu tõttu ei saa tihtilugu istungitel reaalselt osaleda.
Alljärgnev on äSeina kasutamise lühijuhend.
Kasutaja süsteemi sisenemine käib Facebooki (FB) või Twitteri konto abil. Kui tavalises süsteemis on vajalik ka süsteemist väljumise korraldus – logout/exit, siis meie süsteem on palju edasiarenenum ja süsteemist väljuda (peale sisenemist) polegi enam kunagi vaja!
Süsteemis on uued innovaatilised äpid, nagu näiteks:
kassipildid – kuvab järjest kõik lahedad kassipildid, neid saab ühe nupuvajutusega FB-s jagada ja sõpradele saata.
Teie töö optimeerimiseks ja aja kokkuhoidmiseks on olemas äpid autolike ja autopost. Autolike laigib iga teadet teie FB seinal ja autopost kirjutab kenad sissekanded igale sünnipäevalapsele ja tänab teie teadetele like-klikkijaid. Näiteks teise kasutaja äSeina poolt postitatud kassipildile lisab teie äSein automaatselt kommentaari “Nii nunnu!”.
Kasutades äSeina unikaalset kiirsuhtlusprogrammi Haip saate ühendusse kõigi huvitavate inimestega üle kogu suhtlusvõrgustike võrgu! Haip jälgib ise erinevaid suhtlusvõrke ja registreerib teile konto igasse uude suhtlusvõrku, ning laeb kõik teie pildid ja FB postitused kõikidele kontodele automaatselt üles. Lihtsuse mõttes kasutab Haip kõikjal üht ja sedasama, kergesti meeldejäetavat salasõna.
äSeina loomisel kasutasime erakordset ja revolutsioonilist filosoofiat:
- Kõike saab teha, kasutades FaceBooki!
- Kui mõnda asja ei saa teha, kasutades FaceBooki, siis teeb süsteem seda teie eest ise!
- Kui mõnda asja ei saa teha, kasutades FaceBooki ja süsteem seda sinu eest ei tee, siis ei ole seda asja üldse mõtet teha, kuna tegu on ilmselgelt mõttetu asjaga.
E-post on ajalugu! äSeinaga tuleb kaasa turvaline (ausõna!) e-posti server, mis teisendab kõik teile saabunud e-kirjad FaceBooki sõnumiteks. Milleks kasutada neid mõttetud e-posti klientprogramme, kui te olete niikuinii kogu aeg FaceBookis!
Ja see pole veel kõik: Arukas teenus autosave registreerib teile konto igasse tasuta salvestusruumi pakkujasse ja hoiab teie tehtud endlid (inglispäraselt selfie’d) turvaliselt, mitmes erinevas kohas ja erinevate teenusepakkujate juures.
äSein on mõeldud ka akadeemiliseks tööks:
Tudengile: Süsteem autoessee leiab vastavalt etteantud teemale Internetist sobiva referaadi/essee ja kombineerib erinevaid allikaid, kuni nõutud teemal on olemas sobiv arv lehekülgi ja saadab selle õppejõule.
Õppejõule: Süsteem kiirhinne tuvastab kõik tudengite poolt läbi äSeina saadetud esseed, loeb kokku iga töö lehekülgede arvu ning paneb neile hinde. Hindamiseks kasutatakse valemit (x+1)*z, kus x on juhuslik täisarv vahemikus 1-4 ning z Tambovi konstant.
Serveriprogramm kassikaamera kuvab sadu videovooge kassidest üle maailma!
Kaardirakendus äSeinas hoiatab teid alati, kui lähenete mõnele paigale, kus pole internetiühendust ja soovitab kohta, kus on lähim WiFi/3G/4G leviala.
Uut ka firmajuhile:
Innustatuna NoSQL lahenduste edust on äSeinas uus ja erakordselt innovaatiline slaidirakendus NoPoint!
Muusikahuviliste jaoks on meil ülimenukas teenus rotify, mis paneb rotti kogu maailma muusika ja teeb selle teile kättesaadavaks lihtsal ja murevabal moel.
Süsteemiadministraatoritele pakutakse järgmise põlvkonna üliintelligentset skriptimiskeelt powerhell. Kuna meie süsteem on nii hea, et käsurida ju põhimõtteliselt vaja ei ole, ning tavakasutaja ei tohi selle olemasolust isegi midagi teada, siis süsadminnidele on see keel väljakutse omaette. Näiteks iga valesti sisestatud korraldus viib süsteemi seiskumiseni või kõikide andmete hävimiseni. Seni, kuni kõik õigesti teete on tegu suurepärase, intelligentse, super-hüper-turbo vahendiga, millele võrreldavat ei leia ühestki teisest süsteemist.
Mõeldes serveritele on äSeina distributsioonis veebiraamistik P-Hape, mille suurepäraste võimaluste nimekiri on järgnev: SQLi, XSS, CSRF, CMD exec, LDAPi, Blind SLQi, ShellShock, Heartbleed, POODLE, FREAK. See pole veel kõik. Tihti lisandub siia nimekirja uusi võimalusi ilma, et me distrot üldse muudaks! Vot see on tase :)
Andmebaasimootorina saab veebiraamistikus kasutada väliseesti arvutiteadlase Mai Esku loodud innovaatilist andmebaasi Mai Esku L (L tähistab versiooninumbrit, rooma “50”).
äSein on nii arenenud operatsioonisüsteem, et seda pole edasi vaja arendada. Vahel harva tuleb teha pisemaid parandusi.
äSein võimaldab sul peaga tööd teha ja peamiselt seina kasutada. Unusta mured (unusta aknad ja poolikud puuviljad ja vigased robotid) ja löö pea äSeina.
Olge kursis superhüperturbo tootega äSein tellides meie uudiskirja äSeinaLeht. Hoolitsedes teie eest tellisime selle teile juba ära!
NB: Kui lugesid siiamaani, siis oled automaatselt nõustunud äSeina kasutamise litsentsitingimustega, mille võib lühendatult kokku võtta järgmiste klauslitega:
- Sul ei tohi olla muud operatsioonisüsteemi, kui äSein
- Sa ei tohi kunagi halvustada äSeina toodet
- Maksad igal aastal äSeina toote eest 30% oma sissetulekutest
- Litsents on eluaegse garantiiga, st sellest ei saa loobuda
- Kui lugesid litsentsi ka läbi, siis see laieneb automaatselt ka sinu järeltulevatele põlvedele
äSeina peaparandajad
Ergus Marnits
Kakk Siiber
äSeina valmimist toetasid AS Krüpteeritud Küttepuud, Tapa Psühholoogia Seltsi ajakiri “Targutavalt tänita”, Padavere pulgatsehh ja Ilga Tünga loraskoop.
Foto: freestockphotos.biz