Aga miks keeratakse kella?

Igal kevadel ja sügisel saabub hetk, mil kellad liiguvad kas tunni võrra edasi või tagasi. See traditsioon, mida nimetatakse suveajaks, on aastakümneid olnud paljudes riikides kasutusel, kuid iga kord toob see kaasa ka arutelusid – kas see on ikka vajalik?

Karikatuur: päikesekella keeramine muinasajal.

Kella keeramise mõte on lihtne: nihutada päevavalgust rohkem ärkveloleku ajale, et säästa energiat ja kasutada valgust maksimaalselt ära. Idee sai hoo sisse 20. sajandi alguses, kui energiakriis sundis inimesi leidma viise, kuidas säästa küünlavalgust ning hiljem elektrit. Esimesena võttis suveaja kasutusele Saksamaa 1916. aastal Esimese maailmasõja ajal, ning varsti järgnesid teisedki riigid.

Pooldajad toovad välja, et suveaeg aitab vähendada elektritarbimist ja soodustab õues tegutsemist. Suvel pärast tööd on valget aega rohkem, mis tähendab, et inimesed saavad veeta rohkem aega vabas õhus, teha sporti või nautida ühiskondlikke üritusi. Samuti arvatakse, et rohkem päevavalgust aitab parandada meeleolu ja vähendada kuritegevust.

Kuid kella keeramisel on ka vastaseid. Peamine probleem on see, et inimeste sisemine kell ei kohane nii kergesti – paljud tunnevad end pärast kellakeeramist väsinuna ja isegi uimasena. Lisaks on uuringud näidanud, et kella keeramise järgselt suureneb ajutiselt südameatakkide ja liiklusõnnetuste arv, kuna organism vajab kohanemiseks aega. Samuti ei pruugi energiasääst olla nii suur, kui algselt arvati – kuigi valgust võib vähem kuluda, suureneb näiteks kütte ja jahutuse vajadus.

Tänapäeval on mitmed riigid hakanud arutama suveaja lõpetamist. Euroopa Liidus otsustati juba 2019. aastal, et igal liikmesriigil on võimalus suveajast loobuda, kuid seni pole lõplikku otsust tehtud. Ka USA-s ja teistes maailma paikades on arutelu endiselt aktuaalne. Seni aga jätkub kellade keeramine – ja iga kord paneb see inimesi jälle mõtlema: kas see on ikka vajalik?


Faktikast:

  • Esimest korda kasutati: Saksamaa, 1916
  • Praegu kasutavad: Euroopa Liit, USA, Kanada, Austraalia ja paljud teised
  • Ei kasuta: Island, Venemaa, Hiina, suurem osa Aasiast ja Aafrikast
  • Poolt argumendid: energiasääst, rohkem päevavalgust vaba aja tegevusteks, kuritegevuse vähenemine
  • Vastu argumendid: uneprobleemid, terviseriskid, energiasäästu väike mõju, segadus ajakavades

Foto: FHD511 Ksa511 from Pixabay

Natuke nihkes – on veebikirja rubriik, kus tutvustame juhuviisil huvitavat- ja huviväärset. Midagi, mis ühel või teisel moel ei mahu igapäeva elu raamidesse. Seetõttu, ei tasu ka sisu peale pahane olla, vaid võttagi seda rõõmsalt, naljaga pooleks, või ehk nagu öeldud: natuke nihkes.

Liitu lugejatega!

Telli TASUTA! Veebikirja postikoer kiirustab kohe, kui midagi uut :)

Tänan, ei.