Statistikaameti eestvedamisel valminud analüüsist* selgub, et 2021. aasta neljandas kvartalis oli Eestis 18 000 noort, kes ei õppinud ega töötanud. See moodustab pea 12% 15–26-aastastest noortest. Kes on need noored ja miks nad sellisesse olukorda satuvad, avab eksperimentaalstatistika tiimijuht Kaja Sõstra.
Rahvusvaheline termin „NEET“, viitab ühiskonnaelus mitteaktiivsetele noortele, kes ei ole hõivatud ei hariduses, tööturul ega osale ka koolitustel.** See mõiste on kokkuvõte ingliskeelse definitsiooni „not involved in education, employment or training“ esitähtedest. Haridus- ja Noorteameti tellimusel ette võetud põhjalikuma analüüsi 15–26-aastaste Eesti noorte kohta, kus kasutasime NEET-staatuses noorte määratlemiseks ja põhjuste analüüsimiseks registrite ja rahvaloenduste andmeid.
NEET-staatuses noorte määratlemiseks uuriti registritest kõigi 15–26-aastaste kohta, kas nad olid 2021. aasta IV kvartalis tööga hõivatud, õppisid, viibisid ajateenistuses, hooldekodus või vanglas, olid puudega või vähenenud töövõimega. Noored, kes ei kuulunud IV kvartali jooksul ühtegi nendest rühmadest, loeti NEET-staatuses olevaks.
Kui 15–26-aastastest noortest moodustavad NEET-staatuses noored 11,7%, siis 15–18-aastaste hulgas jääb NEET-staatuses noorte osatähtsus kahe ja viie protsendi vahele. Alates 19. eluaastast on NEET-staatuses noorte osatähtsus tunduvalt kõrgem, täpsemalt 14–16%.
Osad noored on haavatavamad
Selgub, et NEET-staatusesse sattumiseks on suurem tõenäosus välispäritolu noortel. Välispäritolu kriteeriumideks on eesti keelest erinev emakeel, muu kodakondsus või rahvus või sünnikoht väljaspool Eestis. Just viimane – sünnikoht välisriigis – mõjutab NEET-staatust kõige rohkem. Samuti on suurem risk noortel, kellel ei ole varasemat töökogemust, kelle haridustee piirdub põhiharidusega või on sootuks mõnel tasemel pooleli jäänud.
Kõrgem haridustase ja töökogemus aitavad riske vähendada
Noore inimese haridustase mõjutab olulisel määral seda, kui aktiivselt ta õpib, töötab või koolitustel osaleb. Kuna nooremad on tõenäoliselt veel haridust omandamas, uuriti hariduse mõju NEET-staatusele (lõpetatud haridustaseme põhjal) 24–26-aastaste NEET-noorte seas. Põhihariduse või sellest madalama haridustasemega noortel oli tunduvalt kõrgem risk sattuda NEET-staatusesse võrreldes eakaaslastega, kel oli vähemalt keskharidus. Oma mõju on ka haridustee katkestamisel. Noored, kes mõnes hariduse etapis oma õppimise katkestavad, satuvad NEET-staatusesse ligi kaks korda sagedamini kui nende eakaaslased. Haavatavamad on ka noored, kelle ema või isa on madalama haridustasemega.
Kuva ja lisalugemine: https://www.stat.ee/et/uudised/18-000-noort-ei-opi-ega-toota-miks-see-nii