Turundus. Müük 1.0

veebruar 10, 2010 1 Comment »


Turundus? Hea lihtne sedastus oleks: turundus on äriprotsess, mis hõlmab kogu ettevõtet. Definitsioone, kusjuures on mitmeid, sh käsitletakse turundust kui väärtuste loomist aga ka kui turuvajaduse täitmist. Nii ühel, teisel kui kolmandal juhul on edu võti turu tundmises ja oskuses/võimaluses reageerida sellele vastavalt. Mis tähendab utreeritult ainult kahte sisulist küsimust:

• Kui hästi Te tunnete sotsiaalmajanduslikku keskkonda, kus olete tegev?
• Kas Teil on tooteid/teenuseid , mida hetkeseis soosib?

Kui veel 17-18 kuud tagasi, ehk majanduslanguse lävepakul, oleks võinud mõlemale küsimusele kinnisilmi „Jah!“ vastata; siis täna ei saa seda teha paljud. Eriti kehvalt on läinud elustiili müüvatel ettevõtetel. Näiteks – vahepealsel ajal on suletud mitmeid nii paberkandjal kui veebipõhiseid ajakirju, nn naistekaid, mille peamiseks tuluallikaks oli hedoonilise tagapõhjaga toodete promotsioon. Samuti on uksed sulgenud ridamisi häid või vähem häid söögikohti. Õhus on võimalus, et mõnede hotellide voodeid hakkavad tegema ülesse pangad.

Mängu võlu seisneb aga muus, samal ajal kui kõrgelt hinnatud fine dining restoranid külalisi päevapakkumistega meelitavad, läheb näiteks üleilmsel kiirtoitlustajal, McDonalds`il rohkem kui hästi. Seda olukorras, kus USA aktsiaturgudel on just äsja olnud viimase 80 aasta kehvim aasta.

Põhjuseid, miks alles hiljaaegu ebatervisliku eluviisi ja toitumise sümboliks peetud ettevõte nii edukaks on osutunud, on kindlasti mitmeid. Kuid tähtsaim neist oleks vaieldamatult odav ja standardiseeritud toode, mis sobib suurpäraselt langevale/langenud turule. Ja mitte ainult, sest kui klient on sind kord juba omaks võtnud, siis tarbimisharjumusi paneb teda muutma ainult midagi väga drastilist.

Kordades keerulisem ja huvitavam on olukord eelmärgitud meediaturul, kus Guttenbergi aegne tehnoloogia on lõppu leidmas, kuid see oleks juba mõne järgmise artikli teema.

Valdo Vokksepp

Eesti Hotelli ja Restorani Personali Agentuur (EHRA) tegevjuht

http://www.ehra.ee

http://koolitus.veebikiri.ee

Kommentaar

  1. Badman 28/08/2010 at 01:43 -

    ei ole see müük nii lihtne nagu arvatakse