Õunapidu

oktoober 10, 2008 Õunapidu kommenteerimine on välja lülitatud

Sügis seondub alati õunte valmimisega, kui need punapõsksed, siledad puuviljad värvi omandavad. Ja nii ongi tänavune soe ja ilus sügis on toonud rikkalikult õunu. Kas on midagi paremat kui küpsetis õunast?

Õunapõimik

400g lehttainast
500g õunu
1 sl mett
1sl purustatuid metsapähkleid
1sl sidruni sukaadi
1 munavalge
3 sl tuhksuhkrut
1 sl apelsinilikööri
2 sl aprikoosi džemmi

Tainas rullida 22х30 cm pikkuseks ribaks.
Õunad lõigata õhukesteks viiludeks. Lisada mesi, pähklid ja sukaad, segada.
Õuntemass asetada taigna keskele, jättes taigna otsad õunamassita. Taigna otsad määrida munavalgega. Tehke taignal ristlõiked, keskelt külgedele 1 cm teineteisest. Saadud ribad punuge õunamassi peal palmikuks.
Küpsetage 20-25 min 200 °С juures.
Glasuuriks segage tuhksuhkur ja apelsiniliköör, kuumutage. Valmis pirukale määrige aprikoosi džemmi ja seejärel suhkruglasuuriga.

Karamelliõunad

5 punast küpset õuna
0,45kg pehmet iirist
2 sl vett
1/2 tassi purustatuid pähkleid
5 puust varrast

Pese õunad ning eemalda õunavars. Torka puuvarras õuna sisse. Sulata iirised kahe lusika veega, segades vesivannil vedelaks massiks. Eemalda segu kuumalt pliidilt ja kasta ühekaupa õunad sulatatud iirisesse kattes niiviisi terve õuna. Iirisega kaetud õuna ülaosa kasta purustatud pähklite sisse ja asetada iga õun paberist küpsetusvormi. Jahuta õunad külmetuskapis kuni iiris on kõvenenud.

Lõpetuseks

Küps õun sisaldab B1-, B2-, B6-, C- ja E-vitamiini. Samuti on selles mitmesuguseid suhkruid, nagu glükoosi, fruktoosi ja sahharoosi. Õunale annavad maitse temas leiduvad erisugused happed. Lisaks sisaldab õun arvukalt mineraalaineid, nagu näit kaltsiumi, magneesiumi, kaaliumi, samuti ka pektiini ja kiudainet. Umbes 85% õuna koostisest on vesi.

Veel üks õunas sisalduv aine on etüleen, mille ülesandeks on reguleerida vilja kasvamist ja hoolitseda selle valmimise eest. Seda gaasilist ainet võib hästi ära kasutada, kui on rohelisi tomateid. Koos paari küpse õunaga ühte paberkotti pannes valmivad tomatid kiiremini.
Õuntel on omadusi, mis on kasulikud seedesüsteemi puhastamiseks. Need omadused aitavad ravida nii kõhukinnisust kui ka lahtisust.

Muide – huvitav teada: Vanas Testamendis tähistab õun kiusatust.

Kommentaarium on suletud.