Nipid aia- ja metsasaaduste säilitamiseks

juuli 21, 2017 Nipid aia- ja metsasaaduste säilitamiseks kommenteerimine on välja lülitatud
Nipid aia- ja metsasaaduste säilitamiseks

Suvi on tohutult vitamiinirikas aeg! Aias kasvavad marjad, põllul värsked juurviljad ning metsast leiab samuti nii marju kui seeni. Kahjuks on aga suvi lühike ning seetõttu ei jõua me selle ajaga piisavalt vitamiine talletada. Just seetõttu on oluline juba suvel mõelda sellele, et talvel oleksid värsked toorained omastkäest võtta. Õnneks aitavad seda eesmärki täita vastavad kodumasinad – külmkapid ja sügavkülmikud. Just suurtel peredel on eriti oluline mainitud kodumasinad soetada, et talvel laste toidulauda vitamiinidega rikastada. Kuidas aga värsket toorainet säilitada, kohe uurime.

Varu vitamiine sügavkülmikusse

Üks kõige lihtsam viis värskete aiasaaduste ja seente säilitamiseks on sügavkülmutamine. Selleks on enamasti igas peres olemas vastavad kodumasinad. Eesmärki täidab nii tavaline külmkapp kui loomulikult sügavkülmik. Sügavkülmutamise juures on väga oluline, et külmutamisprotsess oleks väga kiire ehk temperatuur väga madal. Sellisel juhul külmuvad marjad-puuviljad sedasi, et sulamisel ei muutu need ebameeldivalt vesiseks. Siinkohal soovitamegi eelnevalt veenduda, et kodumasinad oleksid kenasti töökorras. Kui külmutamisprotsess on õige, säilivad kõik vajalikud vitamiinid terve pika talve!

Sügavkülmuta saadusi õigesti

Esmapilgul võib tunduda, et aiasaaduste külmutamisel ei ole muud kunsti, kui tooraine sügavkülmikusse paigutada. Tegelikult vajavad aga erinevad saadused isesugust lähenemist. Sügavkülmutada saab põhimõtteliselt kõike, mis värske:

 • Aia- ja metsamarjad;
 • Puuviljad;
 • Juurviljad;
 • Metsaseened.

Marjade külmutamisel on väga oluline neile suhkrut lisada. Suhkur hoiab marjade värvust ning maitset, samuti C-vitamiini. Ka puuviljade külmutamisel mängib suhkur suurt rolli – neid võib sügavkülmutada nii suhkru kui suhkrusiirupiga. Aedviljad tuleb enne külmutamist pesta ning väiksemateks tükkideks lõigata. Kukeseened soovitame enne külmutamist võis läbi praadida. Kui järgid antud soovitusi, pakuvad kodumasinad talvel sama värsket toorainet, kui aed ja põld suvel!

Õunad ja ravimtaimed kuivata

Teine variant vitamiinirikaste aiasaaduste säilitamiseks on nende kuivatamine. Ka kuivatamise puhul kehtib reegel, et mida kiirem on kuivatamisprotsess, seda paremini vitamiinid säilivad. Kuivatamiseks sobivad mitmed saadused:

 • Puuviljadest õunad, ploomid;
 • Marjadest jõhvikad, mustikad;
 • Ravim- ja maitsetaimed;
 • Kukeseened.

Kuivamisprotsessile tuleb kaasa aidata, siin tulevad appi kodumasinad. Kuivatamiseks sobib väga hästi madala temperatuuriga küpsetusahi või radiaator. Kui kuivatad toiduaineid aga tihti, siis tea, et turul on sihtotstarbelised kodumasinad – toidukuivatid. Kuigi kuivatatud toit tundub esmapilgul üsna vitamiinivaene, siis tegelikult on välimus petlik!

Tee mahla ja hoidiseid

Kas on veel viise värske toidukraami säilitamiseks? Loomulikult! Väga levinud variant on aiasaaduste hoidistamine või mahlaks pressimine. Ka siin tulevad appi kodumasinad – mahla teeb valmis mahlapress ning moosiks vajaliku kraami saab peeneks näiteks köögikombainiga. Siit ka mõned soovitused erinevate saaduste säilitamiseks:

 • Värsked kurgid marineeri või hapenda;
 • Kirssidest tee kompotti;
 • Maasikad, vaarikad, mustikad keeda moosiks;
 • Õuntest ja mustsõstardest pressi mahl.

Valmis meisterdatud hoidised võib talvituma panna sahvrisse, keldrisse või mõnda teise jahedasse kohta. Sobivad ka kodumasinad – külmkapp, sügavkülmik.
Ära jää talvel lootma sellele, mida kaubandus pakub. Suvel on ju kõik värske ja naturaalne omastkäest võtta. Ja kui oma aed puudub, siis on võimalik hoole ja armastusega kasvatatud värske kraam mõnest farmist osta. Igatahes, varu ja säilita vitamiine, et talv tervislikult mööda saata. Suru kodumasinad värskeid aiasaaduseid täis!

Kui olemasolevad kodumasinad on liialt väikesed või lihtsalt väsinud, siis tule ja soeta vajalikud seadmed aiasaaduste säilitamiseks 1a.ee tootevalikust. Palju vitamiine ja tugevat tervist!

Foto: 1a.ee

Kommentaarium on suletud.