Nikola Tesla

jaanuar 31, 2017 Nikola Tesla kommenteerimine on välja lülitatud

Oleme varemgi portreteerinud erinevaid suurkujusid lähiajaloost ja teeme seda kindlasti ka edaspidi. Sedapuhku, visandame Ameerika Ühendriikides töötanud inseneri ja leiutaja elukäigu.

1943. aastal New Yorgi hotellitoas siit ilmast lahkunud Nikola Tesla sündis 1856 aastal Austria keisririigis ja olles rahvuselt serblane, sai kodanikunimeks Никола Тесла. Lisaks emakeelele: serbohorvaadi keelele, valdas ta veel seitset keelt: inglise, itaalia, ladina, prantsuse, saksa, tšehhi ja ungari keelt.

Leiduri noorpõlve ilmestab seik, mille kohaselt ortodoksi preestrist isa soovis, et Nikola õpiks preestriks, kuid plaanid muutusid. Põhjuseks fataalne tõsiasi, mille kohaselt pärast Karlovac`i Reaalgümnaasiumi läbimist oma sünnikoju naasnud Teslat tabas koolera, viies ta pärast pikka põdemist sõna otseses mõttes surmasuhu. Just siis olla isa andnud vande, et kui poeg paraneb, saadab ta õppima parimasse inseneride kooli.

Aasta 1875 leiabki vastse tudengi Austria ülikoolilinnast Grazist. Paraku jääb Polütehnikum lõpetamata mitmetel põhjustel. Küll ilmneb just siin õppuri äärmuslik töökus aga ka mängusõltuvus. Jättes vahele perioodi, kuhu mahuvad nii Praha, Budapest kui Pariis, oleks järgmine oluliseim ajamärk 1884. Koht: Ameerika Ühendriigid.

Ajaloolase W. Bernard Carlson`i uurimuste kohaselt kohtas Tesla värsket tööandjat Thomas Alva Edison`i ainult paaril korral. Kokku töötas Nikola Tesla Edison Machine Works heaks vaid kuus kuud, sealjuures töölt lahkumise põhjused jäävad ebaselgeks. Sealtmaalt saab alguse iseseisvate äride ajajärk. Kusjuures, kuigi ta sissetulekud olid kohati väga suured, suri leidur vaesuses, sest ettevõtted lõpetasid tihtipeale pankrotiga. Nikola Tesla oligi eeskätt leidur ja insener aga mitte ärimees. Küll aga andekas esineja, kes väidetavalt oma esinemisi ei nautinud.

Siinkohal loetleme mõningaid leiutisi või arengusuundi, millega tänaseks kultuslik insener seotud:

• vahelduvvoolusüsteemid, sealhulgas mitmefaasiline elektrisüsteem ja elektrimootor;
• elektrienergia juhtmevaba liikumine (wireless power),
• röntgenkiired (x rays-s);
• hüdroenergia elektrijaam;
• raadioteel töötavad kaugjuhtimissüsteemid.

Antud loend ei ole lõplik. Küll saaks lõpetuseks tõdeda, et Nikola Tesla ei abiellunud kunagi, tema nimel on ligikaudu 300 patenti, ta elas täpse ajaplaani järgi, väidetavalt ei maganud kauem kui kaks tundi ja jalutas kuni 16 kilomeetrit päevas. Ja veel, kes ei teadnud, tema töödest ja nimest on saanud inspiratsiooni autotootja Tesla Motors. Ja loomulikult kannab tema nime magnetilise induktsiooni SI-süsteemi tuletatud mõõtühik.

Huviväärseid linke:

http://www.biography.com/people/nikola-tesla-9504443#death-and-legacy

https://energy.gov/articles/top-11-things-you-didnt-know-about-nikola-tesla

Foto: Wikipedia

Kommentaarium on suletud.