Missugused käsitööriistad aeda soetada?

september 23, 2017 Missugused käsitööriistad aeda soetada? kommenteerimine on välja lülitatud

Aiatööd võivad olla nii tüütu kohustus kui ka mõnus ajaviide, kuid millest see täpsemalt sõltub? Kõik algab sellest, kas ja missugused käsitööriistad aeda soetanud oled, sest hea tööriist tagab efektiivse ning nauditava tööprotsessi. Kuid kas tänapäeval on üldse aeda tööriistu tarvis? On ju väga levinud minimalistlikud aiad, kus on kunstmuru ja mõned lilled ning põõsad, mis erilist hooldust ei vaja. Kui Sinu kodu on ümbritsetud tõelise aiaga, kus on nii lille- kui aedviljapeenrad, puud ja põõsad, siis on labidad, rehad, hargid ja kõplad Sinu tööriistakuuris lausa hädavajalikud. Kindlasti tasub enne ostma tormamist veidi turgu uurida ning erinevate tööriistadega lähemalt tutvuda, sest ainult hea tööriist garanteerib hea töötulemuse. Kuidas aga varustada oma tööriistakuur ning missugused käsitööriistad aeda täpsemalt soetada, selles osas anname veidi nõu.

Labidad on mitmekülgsed abimehed

Hakates maalappi kujundama oled kindlasti valiku ees, missugused käsitööriistad aeda siis täpsemalt soetada. Meie soovitame kõigepealt korralikud labidad muretseda – nii maa kaevamiseks kui ka lume rookimiseks. Labidad on üsna mitmekülgsed tööriistad, nendega saab nii maad kaevata, puid ja põõsaid istutada, tüütut umbrohtu välja kaevata ja palju muud kasulikku korda saata. Põhiliselt jagunevadki labidad kaheks tüübiks:

 • Aeda kaevamiseks mõeldud labidad;
 • Lumelabidad.

Kuigi labidad on ikka väga lihtsa ehitusega tööriistad, siis on ka neid saadaval erineva kujuga, nagu näiteks:

 • Horisontaalse otsaga;
 • Terava otsaga;
 • Ümara otsaga.

Horisontaalse otsaga labidad on ideaalsed istutustöödeks, terava otsaga labidad sobivad aga hästi suuremateks kaevetöödeks. Et töö tegemine oleks mugav, tuleb kindlasti valida oma pikkusele vastava varrega labidad.

Umbrohuga võitlemiseks soeta kõplad

Kui maa harimine juba käsil, siis tuleb mõelda ka tüütu umbrohu hävitamine peale, mis suure vaevaga istutatud aiasaadused üsna kiirelt ümber piirab. Siit siis järgmised käsitööriistad aeda – need on kõplad. Kõplad on samuti erineva kuju ja otstarbega, iga töö jaoks on loodud just sobivate omadustega kõplad:

 • Umbrohu tõrjumiseks;
 • Kobestamiseks;
 • Maa harimiseks.

Umbrohu tõrjumiseks mõeldud kõplad on reeglina terava lameda otsaga, millega on väga mugav ja efektiivne umbrohu juuri lõhkuda. Antud kõplad on saadaval nii lühikese kui ka täispika varrega, valik sõltub harjumusest ning isiklikest eelistustest. Kobestamiseks sobilikud kõplad on aga kolmeharulise hargiga, mis mullast läbi tõmmates seda kobestab ning õhutab. Väga mugavad ning ergonoomilsed kõplad saab firmadelt Fiskars ja Gardena.

Heinatöödel tulevad appi hargid

Juhul, kui Sul on lisaks väikesele aialapile ka suurem heinamaa, kus tuleb kord aastas heina teha, siis varu endale kvaliteetsed hargid. Kui suurematel heinamaadel teevad töö ära traktorid, siis väikesel maalapil saavad hargid kenasti hakkama. Kindlasti kuluvad hargid marjaks ära ka koduaias kokku riisutud lehtede aiakärru tõstmisel.

Siinkohal võib välja tuua ka istutusaukude kaevamise, mida tavaliselt tehakse labidaga, kuid tegelikult jätavad hargid hoopis õhulisema kasvukeskkonna. Tööriista mõju pinnasele on tegelikult väga oluline faktor, kuna see mõjutab otseselt istutatud taimede kasvukvaliteeti. Kvaliteetsed hargid leiab jällegi Fiskars tootevalikust, materjalideks on ülimalt vastupidav teras, kerge klaaskiud või plastmass.

Mahalangenud lehed likvideerivad rehad

Igas majapidamises, olgu aed pisike või ülisuur, on rehad lausa asendamatud aiatööriistad. Kuna sügis on aeg, mil kõik aiad ja muud puudest ümbritsetud maa-alad on lehtedega kaetud, siis rehad on selle olukorra likvideerimiseks hädavajalikud. Viimasel ajal on küll levinud lehepuhurite kasutamine, kuid esiteks kulutavad need elektrit ning teiseks ei suuda puhurid aeda nii kvaliteetselt lehtedest puhtaks teha, kui rehad. Lisaks lehtede riisumisele, saavad rehad veel mitmete töödega hakkama:

 • Aiajäätmete ja okste koristamine;
 • Lillepeenarde kobestamine;
 • Mulla kobestamine.

Lehtede ja muru riisumiseks sobivad laia tööraadiusega alumiiniumist või platsmassist rehad, kuna suur tööraadius annab efektiivsema tulemuse ning alumiinium ja plastik on kerge ja käepärane materjal ajamahukate tööde tegemiseks. Aiajäätmete ja okste kraamimiseks sobivad aga tugevamad terasest või muust metallist rehad, mis tulevad ka karmimates oludes kenasti toime.

Pööra tähelepanu töömugavusele

Soovitame käsitööriistad aeda valida lähtuvalt töömugavusest, turavlisusest ning sellest, kui lihtne või keeruline on konkreetset tööriista hooldada. Kuna materjalide valik on aiatööriistade puhul üsna lai, siis tasub selles osas põhjalik eeltöö teha. Näiteks roostevabast terasest tööriistad on väga mugavad kasutada ning hooldada ja puhastada. Samas tugevast metallist või terasest tööriistad on väga vastupidavad ehk investeering pikkadeks aastateks.

Aiatööriistade lipulaev Fiskars

Fiskars on ülemaailmselt tuntud ja tunnustatud tööriistade tootja, kelle tootevalikus on eriti populaarsed töökindlad kirved ning mootorsaed. Nende hinnatud tööriistade kõrval leiab Fiskarsi valikust ka kvaliteetsed käsitööriistad aeda – rehad, kõplad, hargid, labidad ja palju muud. Lisaks kvaliteedile iseloomustab Fiskarsi tööriistu enneolematult silmapaistev disain, mis on toonud mitmeid disainiauhindu ning kasutajamugavust tõstev ergonoomilisus, millele on rõhku pandud nii suuremate kui väiksemate tööriistade tootmisel. Kindlasti on sedavõrd tunnustatud tootja tööriistad võrreldes teistega veidi kallimad, kuid iga kvaliteeti ning vastupidavust hindav aiandusekspert teab, et veidi suurem väljaminek tasub end pikemas perspektiivis ära. Võid kindel olla, et Sinu aed tänab Sind ning annab vastutasuks silmailu ning oodatud aiasaadusi.

Head tööriistad teevad pool tööd ise ära

Miks on tarvis tööriistade soetamisel nende kvaliteedile ning ergonoomilisusele niivõrd suurt tähelepanu pöörata? Põhjus on lihtne, mida läbimõeldumalt on tööriist toodetud ning mida rohkem on teda enne turule paiskamist katsetatud, seda parem on töötaja ning tööriista omavaheline koostöö ja lõpptulemus. Siinkohal soovitamegi mistahes aiatöörista juures jälgida järgmisi omadusi:

 • Käepideme ergonoomilisus;
 • Tööriista varre pikkus võrreldes kasutajaga;
 • Aiatööriista mass.

Kui oled soetanud käsitööriistad aeda eelpool mainitud omadusi silmas pidades, võib öelda, et tööriistad teevad pool tööd Sinu eest ära. Mida mugavam on tööriista kasutada, seda efektiivsem on töötulemus.
Sul on plaanis hakata aedviljapeenraid rajama, sügisesi lehti riisuma või maad kaevama? Igaljuhul ei saa Sa töödega hakkama ilma vastavate aiatööriistadeta – rehad, labidad, hargid, kõplad. Kui Sinu kodu ümbritseb väiksemgi hooldamist vajav maalapp, siis veendu, et Sinu tööriistakuur on nimetatud aiatööriistadega varustatud. Pea silmas tööriista hinna ja kvaliteedi suhet, sobivust Sinu kasvu ning töökogemusega, materjali sobivust planeeritud töödeks ja muid nõuandeid, mida eelnevas artiklis välja tõime.
Osta vajalikud käsitööriistad aeda 1a.ee aiatööriistade kategooriast ning pane oma aed elama nautides tööprotsessi!

Fotod: 1A.ee

Kommentaarium on suletud.