Majandus. €-päev

detsember 5, 2007 Majandus. €-päev kommenteerimine on välja lülitatud

Majandus. €-päev

Eesti rahapoliitika põhineb fikseeritud vahetuskursi süsteemil, mida toetab valuutakomitee põhimõtetel tuginev rahapoliitiline raamistik. Eesti kroon on vabalt konverteeritav, puuduvad piirangud kapitali vabale liikumisele Eesti ja välisriikide vahel. Tänaseks on kroon olnud käibel enam kui 15 aastat, olles fikseeritud euro suhtes (1 EUR = 15,6466 EEK), mis on ekvivalentne 1992. a rahareformiga kehtestatud vahetuskursiga Saksa marga suhtes (1 DEM = 8 EEK). Viisteist aastat on pikk aeg, mille sisse mahub ridamisi majandusega seotud tõuse ja mõõnu, olgu selleks siis üheksakümnendate lõpu börsikrahh, toonane suur majanduslangus Venemaal aga ka viimaste aastate tormiline majanduskasv riigis sees. Aga mahub ka ridamisi spekulatsioone krooni devalveerimise suhtes, vanimad neist kuuluvad ajajärku, mil kroon veel käibelgi ei olnud. Värskemad on aga vaevalt kuu vanad.

Aga miks devalveerimine, ehk siis lihtsamalt öeldes raha lahjendamise jutud aeg-ajalt indu saavad? Ilmselt on siiski peapõhjuseks ja seda vaatamata jätkuvale heaolukasvule, hirm tuleviku ees. Tasub vaid meenutada asjaolu, et eelmisel sajandil muutus rahaühiku suurus ja nimi Eestis vähemalt seitsmel korral. Ning olukorras kus tarbijahinnaindeks aasta jooksul muutub 9,1%, võib kasutades tervet talupojamõistust, tahes tahtmata tekkida küsimus – kust tuleb rahaline kate kõige selle jaoks? Ja kui palju on kohalikke ettevõtteid kes tõesti toodavad ja ekspordivad midagi? Ehitusbuum ja seeläbi loodud töökohad on ju suunatud eeskätt siiski sisetarbijale. Ilmselt ei ole muretsemiseks põhjust, sest riik on rikkaim, kui kunagi varem. 2008. aasta riigieelarve suuruseks on rekordiline 93,6 miljardit krooni.

Eraldi küsimuseks on pigem, millal läheb Eesti üle eurole? Ja kui, siis kuidas? Ja mida tähendab see tavakodanikule? Nendele küsimustele saab vastuse, avades Eesti Panga vastava veebilehe, kus kõik põhimõtted, sh. paralleelkäibe perioodi kestvus, vahetamise põhimõtted ja muu asjakohane informatsioon rahulikult ja loogiliselt reas on. Täpsemalt- tegemist on eurole ülemineku plaaniga nr. 6, mis on dateeritud 29.11.2007.

Nii jääbki õhku kõigist küsimustest ja spekulatsioonidest kõige tagasihoidlikum.
03.12.2007 avalikkuse ette jõudnud siseministeeriumi määruse “Eritalituse sõidukite loetelu, nende tähistamise ja liiklemise kord“ muutmiseelnõu. Ehk siis – milliseid kiireloomulisi ülesandeid hakkab täitma Eesti Pank, et talle on vaja vilkuritega alarmsõidukit? Millal saabub € – päev? Avalda arvamust …

Kommentaarium on suletud.