Persoon. Pr. Marika Tõrv: Leivategu on perenaise looming!

detsember 9, 2009 2 kommentaari »

Marika TõrvTeie arvates, milles seisneb leiva isetegemise võlu?

Mälupildid LAPSEPÕLVEST:  Leivalabidas suvises maakodus….suurem kui mina, väike laps. Leivalõhn…imeline, sest on jäänud minuga nii pikkadeks aastateks. Ema rääkimas kui hea oli LEIB, mida valmistas tema ema…sellist teist ei ole kuskilt saada…..nii sünnibki järjepidevus, just see on gi emaarmastus ja armastus toidu vastu.Ei ole paremat armastusega valmistatud leivast.

Kindlasti kangastuvad igaühel omad mälupildid, set kõik oleme ju kokku puutunud leivaga. Tundub vahel nii tavalisena, et ei vaevu mõtlema selle elulisele tähendusele. Loodan südamest, et oleme tagasi ajahetkes, mil üha rohkem hakkame avastama lihtsat toitu meie toidulaual ja oleme valmis ise proovima seda valmistada. Just leivategu on see, millega saame kõige kiiremini justkui imelise sidema millegi algsega. LEIB elab. Tunneme erilist lõhna kui valmistame taigent. Meie käed saavad imelise elamuse kui sõtkume oma leiba. Oleme kunstnikud kui vormime leivapätsi. Ja võime olla tõeliselt uhked kui võtame ahjust välja esimese omatehtud LEIVA: on imeline tajuda, et leib toidab, ei oleks nagu rohkem vajagi, et oma nälga kustutada. Iga tänases hetkes olev eestlane avastab tõe väites, et kõik muu toidupoolis on LEIVAKÕRVANe just siis kui on leidnid tee oma LEIVATEONI.

Kuidas valmistatakse traditsioonilist leiba?

Traditsioonilise rukkileiva tarvis on vaja: rukkijahu, vett, maitseks veidi soola ja magusainet

Mida peaks leiva tegemisel tähele panema?

 • Leiba tehes ei ole kohta uudel mõtetel, toimetustel.
 • Leiba tehes katsid meie esiemad alati oma juuksed rätikuga.
 • Leib armastab sooja, kõik ained olgu soojad. Hapnemine vajab peale soojuse ka juurde õhku (juuretisehakatise segamine)
 • Valmista taigent puu, savi või klaasnõudes.
 • Parimad leivavormid on plekist või savist.
 • Kasuta eestimaist rukkijahu.
 • Leivateoks sobib igasugune ahi, kuid parima tulemuse saab puuahjus.
 • Jälgi temperatuuri küpsetamise. Katsetamisega leia õige temperatuuri reziim just sinu ahju ja leiva tarvis.
 • Alusta kõige tavalisemast leivast. Katseta alles selle õnnetumisel kõiksugu lisanditega.
 • Kasuta ja katseta rukkijahuga ka teistes roogades.
 • Nii palju kui on leivategijaid niipalju on ka leivaretsepte.
 • Ära kunagi pelga abi ja nõu küsimast emalt, vanaemalt, naabrinaiselt.

Kus leivategemist õpitakse?

Vabaõhumuuseumi Kolu Kõrtsist saab tellida mõnusa toidulaua juurde 1,5 tunnise leivateo õpetamise. Toiduvalmistamise kursused alates veebruarist: üks kord 10 korrasest kavast . leivategu 3 tundi.
Võimalus tellida kokkuleppel ka asutusse, kooli jms. Tel: 6549119;  E-post: marika@evm.ee

Leivategu:

Juuretis:

 • 200g rukkijahu(sõmerat), 2 dl vett;
 • Õunamahla või riivitud õunu (umbes 100gr) või hapupiima või hapukapsavett;

Sega meeldivad ained kokku. Kõik olgu umbes 36 kraadi juures. Jäta kaanetatud klaaspurgis (savinõus) sooja kohta seisma. 1-2 päeva.Vaata aegajalt ja sega puulusikaga. Lisa juuretisele käesooja vett umbes klaasi jagu ja rukkijahu(või b olla peenem jahvatus), sega korralikult läbi ja jäta veel ööpäevaks sooja kohta. Osa sellest taignahakatisest võib jätta suletult külmkappi. Väga kauaks ( üle 2 nädala) ei soovita jätta. Kui tundub, et juuretis on veidi väsinud, võib lisada sooja vett ja rukkijahu…hoida soojas ja siis alustada leivategu. Leib hakkab välja tulema alles 4-5 korrast. Ära kohku kui esimene küpsetus ei ole kõige meelepärasem.

LEIVATEGU ON PERENAISE LOOMING:
Ole alati mõtetega leivateo juures, siis saab ka leib õige ja maitsev.
Leivaretsepte on nii palju kui on tegijaid.
PROOVI:

Lisa juuretisele –  umbes pool liitrit leiget vett ja 2-3 klaasi ( 5-6 dl) rukkijahu. Sega läbi , jäta ööseks sooja kohta käärima. Lisa hommikul:

 • 6-7 klaasi (12-13 dl) rukkijahu ja1- 2 klaasi leiget vett,
 • 3-4 supilusikat suhkrut ( soovitavalt tumedat), soola.

SÕTKU VÄGA KORRALIKULT , soovitavalt 7 korda päripäeva läbi (tainas annab oma “häälitsusega” märku kui valmis saab). Lase kerkida sooja 2-4 tundi. Vormi märgade kätega .  Kasuta küpsetamiseks meelepärast vormi. Pätsileiva taigen peab olema tugevam ja see vajab harjutamist. Küpsetada ahjus umbes 1-1,5 tundi. (220…..180 kraadi). Ahjust võttes määri leivapind pealt kas kuuma veega, võiga , õliga. Jäta rätiku alla jahtuma. Võib alati lisada soovitud lisandeid. Oma meelisleiva saamiseks tuleb julgelt katsetada.


HEAD LEIVAISU!!!!!

Foto: Triinu Tõrv

2 kommentaari

 1. Glen 21/12/2009 at 13:12 -

  isetehtud leib, no see on ülihea!

 2. H2O 09/01/2010 at 20:16 -

  Täiega on : )