Lauakombed. Rootsi laud

juuni 10, 2010 Lauakombed. Rootsi laud kommenteerimine on välja lülitatud


Suure hulga külaliste puhul, kui individuaalne maitse ei oma tähtsust, on buffet ehk nn rootsi laud, suurepärane lahendus. Kindlaid reegleid selles suhtes ei ole, kuid on mõned loogilised põhitõed. Laud seatakse nii, et sellel pääseks ligi kõik ja et laual asuv oleks käeulatuses ning nähtav. Külalised püüavad liikuda ühes suunas, nii nagu ühesuunalisel teel. Igal vaagnal ja kausis peab olema tõstmisvahend.  Klaasid ja joogid paigutatakse samuti eraldi laudadele, seda kiiruse ja mugavuse huvides.

Kuidas käituda kliendina? Ka siin tuleks jälgida elementaarset loogikat. Laua juurde ei oleks mõtet tormata nagu valitseks riigis ikaldus. Ühesõnaga, ei ole üldse paha pisut viivitada ja seejärel asuda laua juurde ning valida sealt meelepärane. Kindlasti jätate endast hea mulje kui käite laua juures mitu korda, selleasemel et ühe korraga võtta kõik, mis võtta annab. Naljatledes võib märkida – köielkõndija kogemused tulevad kasuks. Nimelt ühes käes peaks hoidma taldrikut, vahel ka vastava kinnituse abil klaasi, teine käsi peaks aga jääma vabaks. Seda selleks, et valida toitu või olla abiks istekoha valimisel. Ehk veel millekski.

Kuidas pidada ennast üleval olukorras, kui toit peaks maha kukkuma? Tuleks lihtsalt kummarduda ja proovida oma äpardusi likvideerida. Või – anda rahulikult ja viisakalt märku teenindavale personalile. Igal juhul tuleb juhtunu markeerida, sest üheltpoolt on see lihtsalt viisakas. Teisalt võivad teised külalised lihtsalt libastuda. Muide, midagi sellist tuleb ette haruharva.

Põhjaliku RESTORANI ETIKETTI  käsitleva e-koolituse leiab siit:
http://koolitus.veebikiri.ee/restoranietikett/

Foto: flickr.com

 

Kommentaarium on suletud.