Kutse. E-õpe

juuni 10, 2010 4 kommentaari »


E-õpe? E- koolitus? Nii mõnigi kord suhtutakse e-lahendustesse kas hirmu või irooniaga. Ilmselt küll teadmatusest või siis lihtsalt kartusest uue tehnoloogia ees. Tõsiaasjaks tuleks tunnistada hoopis fakt, et täna tehakse internetis umbes 100 miljardit klikki päevas, võrku on ühendatud üle miljardi protsessori ja sekundis vahetatakse üle 2 miljoni e-kirja. Miks mitte siis internetis õppida?

Nii alustabki veebikiri e-koolitust tutvustava kirjutistesarjaga. Ustavalt on selleks tänuväärseks tegevuseks mõne ministeeriumi eelarve kulureal olemas ka rahaline kate. Näiteks “Elukestva e-õppe propageerimiseks ja populariseerimiseks”. Aga praktika näitab paraku veenvalt, seda küll kultuuriuudiste kajastamisel: „Sirp“, ainuke riigieelarveline ajaleht Eestis üldse, on niivõrd esoteeriline – et tegeliku töö teeb ära hoopis eraalgatuslik Kes-Kus.

Päris enne teemaase minemist, kummutame aga müüdi – nagu oleks e-õpe ainult failide üles-alla laadimine. Kahjuks on selline arvamus paljulevinud ja ei vasta teps mitte tõele. E – koolitus eeldab ikkagi mõtestatud inimtegevust, viimast nii õppuri kui õppejõu poolt. Küsimus seisneb aga muus – kas mõlemad pooled oskavad internetti kui meediumit õpinguteks kasutada. Ja kui, siis, miks nad peaksid seda tegema?

Alustades algusest. Esmalt – trafaretne väljend – kõik on uus septembrikuus… Võimalik, aga mitte alati. Meedia kasutamine õpingutel ei ole tegelikult ei uus ega ka teab mis revolutsiooniline. Nii on iga uut meediumit, sh televisioon, mingil kujul ikka ja alati õpinguteks tarvitatud. Toimemehhanism, miks seda tehtud on ja kindlasti ka edaspidi tehakse, seisneb muus. Selles, et õppejõud ei peaks papagoina ühte ja sama juttu sadu kui mitte tuhandeid korda üle kordama. Ja saaks selle asemel tegeleda millegi produktiivsemaga – näiteks uuringutega. Tähtsam veel peitub aga õpilase silme läbi nähtus/kogetus. Kaugõpe, seda siis ükskõik millises vormis, võimaldab õppida siis kui selleks on aega. Ja huvi. Muide, näide USA-st. Teadupäralt elavad sealmaal nutikad ja ratsionaalsed inimesed, kes autoga pikki teid sõites tabasid ära, et lihtsalt niisama muusikat või talk-show`d kuulata on huvitav. Aga rahalises plaanis mitte teab kui kasulik. Seega müüdi USA-s 70-80-nendatel ülikoolide loengukonspekte audiovormis ja tänaseks kasutuselt lahkuvas kompaktkassetidena. Mis toona oli tehnika tipptase. Mõistlik, mis?

Huvitavaid e-koolitusi leia siit: koolitus.veebikiri.ee
Foto: Flickr.com

Jätkub…

4 kommentaari

 1. Mr 01/08/2010 at 02:40 -

  kas veebikirjal veel e-koolitusi tulemas on?

 2. Valdo Vokksepp 15/08/2010 at 11:22 -

  Tere,

  vabandan viibinud vastuse pärast – uusi kursusi on tulemas küll. Hetkel ei oska küll täpset ajagraafikut nimetada – huvi korral järgige veebikiri.ee RSS voogu või liituge meie lugejalistiga

 3. CLTR 21/11/2010 at 17:03 -

  head kursused on teil

 4. scyfffto 06/01/2011 at 04:20 -

  Paljud ei oska nn eee-s koolitada, mingid nn minikursused, ehk reklaam postiteel, ei ole ju koolitus!