Tervis. Kas mahl, nektar või mahlajook?

märts 10, 2010 Tervis. Kas mahl, nektar või mahlajook? kommenteerimine on välja lülitatud


Valides pikendajaid kokteilile, me tihti valime hinda. Kas mõtled ka sellele, et kas tegemist on mahla, nektari või mahlajoogiga? Mis on nende vahe? Kui kange alkoholi puhul eelistame enamasti rahvusvaheliselt tuntud brände, kas mahla puhul valida Eestimaine või odavam välismaine toode?

Kas sellel on üldse vahet?

Pean tunnistama, et ka minul sai tihti atraktiivne hind määravaks, kuni sain teadlikumaks.Olen tänaseks olnud 3 kuud ainsa eestimaise mahlabrändi Largo tootejuht, eelnevalt töötanud tuntud rahvusvaheliste alkoholi brändidega. Largol on nimelt tootmine armsas väikses Eesti kohas Võhma linnas ja omanikud samuti eestlased. Võhmas annab Largo tööd 12-le inimesele, tootes aastas 200 000 liitrit mahla.

Kas mahl, nektar või mahlajook?

Mahlad jagunevad kaheks, värskelt pressitud ja valmistatud kontsentraadist- algaine ilma veeta mass mahla tootmiseks. Erinevad mahlade kontsentraadid jõuavad kõikjalt maailmast meieni, näiteks Largo mahlade puhul apelsinimahla kontsentraat Brasiiliast, ananassimahla kontsentraat Taist, viinamarjamahla kontsentraat Hispaaniast, tomati kontsentraat Portugalist jne. 100%-line mahl on ilma suhkruta ja säilitusaineteta. Seega täielik tervise varaait, sobides ka suurepäraselt neile, kellel veresuhkuga probleeme. Pakimahladest on levinud 100%-lised täismahlad Eestis apelsini-, õuna-, tomati- ja ananassimahl. Riiulilt on leida ka näiteks kallimas hinnaklassis granaatõuna mahla.

Järgmine grupp on nektarid, milles on mahlasisaldus 25-50%.

Ka siin on Largo jätkanud tervislikkuse joont. Nimelt valmistab Largo ainsana Eestis vitamiinide, mineraal- ja kiudainetega rikastatud funktsionaalseid nektareid ehk lisaväärtusega mahlatooteid.
Largo on välja töötanud 4 funktsionaalset nektarit:

  • Viinamarja nektar + Mg südamele hea;
  • Ploominektar + inuliin soodustab seedimist;
  • Virsikunektar + vitamiinid imuunsüsteemile hea;
  • Multivitamiini nektar + B vitamiinid närvisüsteemile;
  • Levinumad nektarid, mida Eestis saada on: õunanektar, ploominektar, apelsininektar, kirsinektar, jõhvikanektar.

Kõige nö lahjem kategooria mahlasisukuselt on- mahlajoogid.

Mahlajookides peaks mahla osakaal olema vähemalt 10%. Ülejäänud osa on põhiosas vesi ja erinevad lisaained. Mahlajooke saab võrrelda kodus valmistatud morsiga. Mahlajookide retseptuuris leiame sageli magusaineid ja paksendajaid, mis tekitavad näilise viljaliha olemasolu efekti tootes, ning happesuse regulaatoreid, erinevaid lõhnaaineid, antioksüdante jt lisaaineid. Ühtlasi on seal mitmeid lisaaineid, aga madala mahlasisalduse tõttu on toote hind mõistlik ja tarbijasõbralik. Peale, kui teha näiteks mangomahla, siis oleks see nii kallis ja liialt magus, et vaevalt sellele tarbijaid oleks, samas mahlajoogina on toode leidnud endale väga kindla tarbijaskonna. Avastasin rõõmuga, et Largo ei ole püüdnud teha lihtsalt odavaid mahlajooke, vaid püüdnud eristuda, nimelt on minu lemmikuks saanud Largo ploomi ja aloe vera jook (täiesti selge, ilma aloe viljalihata ja kena viinamarjavärvi). Teised eristuvad tooted on punase apelsini jook, mõnus eestimaine pohla- ja mustasõsta jook jm. Mahlajookidest on Eestis nr 1 toode: jõhvikajook, mahlasisaldusega enamasti 5-10%. Mulle sai kiiresti selgeks, et mahlajoogis on suhkur, seda ma tarbin pigem päeval ja hind tihti on mahlasisalduse arvelt. Samas töötatakse iga päev selle nimel, et mahlajoogis oleks võimalikult vähe maitse ja lõhnaaineid, sest me päev-päevalt pöörame rohkem tähelepanu tervislikkusele.

Selleks on Largol portfellis guajaavi ja mango smuutid: 100%-lised ja viljalihaga. Tooted hinnalt kvaliteetsemad=kallimad, kui mahlad, aga pole taas lisatud säilitusaineid, ega suhkrut, sobides suurepäraselt toidukorra asemele. Lisaks on Largo portfellis ja kontsentraadid, see tähendab, et saab ise lahjendada vastavalt soovile.

Niiet järgmine kord, kui sinu eelistus on apelsin, siis vaata, kas see on mahl või nektar. Kui me valime omale toidulauale toitu, miks mitte valida jooki? Kui me eelistame eestimaist toitu, aga kuidas on eestimaise joogiga?

Gerly Kedelauk
Largo tootejuht
www.largo.ee

Foto: erakogu

Kommentaarium on suletud.