Kaminad ja ahjud – kuidas valida koju õige tulease?

september 23, 2017 Kaminad ja ahjud – kuidas valida koju õige tulease? kommenteerimine on välja lülitatud
Kaminad ja ahjud – kuidas valida koju õige tulease?

Iga kodu vajab küttesüsteemi, mis hoiab pere kargetel talveõhtutel soojas. Üha enam eelistatakse radiaatoreid, põrandakütet, õhksoojuspumpasid ja muid kaasaegseid lahendusi. Kaminad ja ahjud on aga aegumatud – nad loovad hubasust ning mõjuvad kauni disainielemendina. Aina vähem on kaminad ja ahjud kasutuses kütteelemendina, kuid siiski,  täidavad nad ka antud rolli suurepäraselt. Missugused on aga tänapäeval toodetavad kaminad ja ahjud, missuguseid omadusi nende puhul jälgida ning kuidas leida koju sobiv tulease? Millal tuleks tuleaseme planeerimisega algust teha? Nendele küsimustele leiame kohe vastused.

Eesmärgiks on funktsionaalsus või meeleolu?

Kõige esimene küsimus küttekolde planeerimisel on see, kas soovid tuleaset puhtalt meleolu loomiseks või on eesmärgiks selle funktsionaalsus? Kaminad ja ahjud just selles osas erinevadki. Kui taotled visuaalset efetki ning plaanid küttekoldega romantilist meeleolu luua, siis eelista suure avaga ilma ukseta traditsioonilist kaminat. Kui vajad tuleaset aga kodu kütmiseks, siis on mõistlik paigaldada ahi või siis kaminahi, mis on massiivne ning salvestab väga efektiivselt soojust. Küttekolde planeerimisel soovitamegi silmas pidada järgmisi märksõnu:

 • Funktsionaalsus;
 • Visuaalne disain;
 • Soojussalvestavus;
 • Kvaliteet;
 • Ohutus.

Kuna tegemist on siiski tuleasemega, siis tuleks kindlasti ohutust silmas pidada ning valida küttekolle oma kodu projektist lähtuvalt.

Lisa tulease oma uue kodu projekti

Kaminad ja ahjud ei ole mööbliesemed, mida saab soovi korral interjööri lisada. Soovitame tuleaseme üle otsustada juba siis, kui hakkad looma kodu projekti. Kuna kaminad ja ahjud vajavad sobivaid tingimusi, siis võib juba valminud hoonesse tuleaseme paigaldamine olla väga keeruline või hoopis võimatu. Kindlasti on tänapäeva tehnilised võimalused niivõrd arenenud, et mingisuguse lahenduse leiab igasse kodusse, kuid kas see „mingisugune“ on just see, millest unistad? Niisiis, kui kaminad ja ahjud on Sinu unistuste kodus must be, siis projekteeri oma kodu vastavalt. Tehes otsuse juba algfaasis, hoiad kokku nii aega kui raha, mis kuluks juba tehtud projekti ümbervormistamisele.

Kaminad ja ahjud – valik on Sinu

Juhul, kui plaanid oma kodu küttesüsteemi lahendada tuleaseme näol, siis on valikus kaminad ja ahjud, kumba aga eelistada? Kindlasti on ahi igapäevaseks kütmiseks tarbekam, kuna ahi talletab soojust paremini, kui kamin. Tegelikult on ahju igapäevane kütmine kütteperioodil lausa vajalik, sest pidev maha jahutamine ning taaskord kuumaks kütmine teeb ahjule liiga ning lühendab selle eluiga. Kaminaga on aga veidi lihtsam – seda võib kütta nii tihti või harva, kui soovid. Kokkuvõttes soovitamegi valiku tegemisel lähtuda sellest, kas vajad tuleaset kodu kütmiseks või lihtsalt romantilistel õhtutel meeleolu tekitamiseks. Kaminad ja ahjud on küll väliselt üsna sarnased, kuid oma soojustalletavuse poolest jällegi väga erinevad – ahjusid iseloomustab funktionaalsus, kaminaid aga visuaalsus.

Paigaldusvalmis kaminasüdamikud

Kui soovid kamina välispinna oma maitse järgi viimistleda, siis on võimalik soetada paigaldusvalmis kaminasüdamik, mis on toodetud malmist või terasest. Kaminasüdamikele pakutakse küll ka erinevaid välisdisaine, kuid soovi korral on sellele võimalik täiesti oma maitsele vastav ümbris ehitada. Kaminasüdamikud jagunevad:

 • Klassikalised südamikud;
 • Šamottvoodriga südamikud;
 • Veesärgiga südamikud.

Kõige levinumaks kaminasüdamiku liigiks on veesärgiga südamik, kuna seda on võimalik liita olemasolevasse keskküttesüsteemi või kasutada individuaalselt. Kuna kaminad ja ahjud toimivad eelkõige lähtuvalt südamikust, mis ongi tuleaseme südameks, siis tasub selle valimisel väga hoolikas olla.

Valmiskaminad on kiire ja lihtne lahendus

Juhul, kui Sa ei soovi kamina välimusele liialt palju aega kulutada ning seda oma individuaalsele disainimeelele vastavalt ehitada, siis on kiire ja lihtne lahendus soetada valmiskamin. Valmiskaminate puhul on kamina südamik ja ümbris juba originaalis üks tervik ning neid ei ole võimalik eraldi kasutada või ühte osa teisega asendada. Kõige rohkem toodetakse ning eelistatakse jällegi malmist ja terasest kaminaid. Kui Sul on aga võimalik kaminale veidi rohkem kulutada, siis tasub vaadata kallimate viimistlustega eksemplare:

 • Emailitud metallist detailidega;
 • Krohvitud;
 • Glasuurpottidega;
 • Looduskiviga viimistletud.

Kuna kaminad ja ahjud võivad olla väga nutikaks disainielemendiks, siis tasub nende välisviimistlusele võimalikult suurt rõhku panna ning oma kodu ülejäänud disainiga kooskõlastada. Tänapäeval on aga valmiskaminate turg väga lai ning erinevaid disaine küllaga, seega peaks enda maitsele vastava kamina leidma ka kõige nõudlikuma maitsemeelega klient.

Soojust talletavad kaminad

Kuigi eelpool mainisime, et kaminad ja ahjud erinevad eelkõige selle poolest, et ahjud on soojust salvestavad ning kaminad pigem mitte, siis uus tehnoloogia lubab toota ka soojust talletavaid kaminaid. Sellised uue põlvkonna kaminad koosnevad südamikust, mille külge paigaldatakse vastav süsteem – keraamilised moodulsalvestid või vett soojendav süsteem. Kirjeldatud tehnoloogiaga toodetud kaminad kasutavad ära võimalikult palju soojusenergiat, mis puude põletamisel vabaneb. Lisaks soojustsalvestavale südamikule on eriti efektiivne, kui ka kamina kest on valmistatud soojustsalvestavatest materjalidest. Niisiis, kaminad ja ahjud võivad mõlemad väga edukalt igapäevase küttekolde rolli täita.

Kaminad ja ahjud kaks ühes?

Kui Sa kohe mitte kuidagi ei suuda otsustada, kumb tulease just Sinu vajadustele kõige paremini vastab, siis ära muretse, kaminad ja ahjud on turul ka kaks ühes versioonis ehk kaminahjudena. Kaminahjudel on nii ahju kui kamina olulisemad omadused:

 • Üldine massiivsus;
 • Lõõristik;
 • Massiivne klaasuks;
 • Kaks siibrit;
 • Hea soojuse salvestamine.

Kaminahjud sobivad väga hästi sellisesse kodusse, kuhu planeeritakse küttesüsteemi ahju näol, kuid eelistatakse kamina välimust. Kaminahjusid on võimalik soetada nii poest kui ka lasta pottsepal oma maitse järgi laduda. Seega on tuleaseme planerimisel hulk võimalusi ning alati ei pea leppima ühe või teise variandiga – pane need kaks kokku ning naudi!Populaarsed Seguin kaminad

Nii, nagu iga toote puhul, tuleb ka kamina soetamisel panna rõhku selle kvaliteedile ning seetõttu soovitame populaarseid tootjaid, kellel on antud valdkonnas pikaajaline kogemus. Üheks selliseks tootjaks on Seguin, kes on niivõrd veendunud oma küttekollete kvaliteedis, et annab näiteks malmkaminatele lausa kuni 7-aastase garantii! Kas pole mitte mugav, kui Sa ei pea 7 aastat oma küttekolde pärast muretsema? Seguin kaminad on on saadaval erinevates verisioonides, mida on võimalik korstnaga ühendada nii tagant kui ülevalt, vastavalt vajadusele. Materjalidest on valikus nii malmist kui terasest küttekolded, mis on disainilt saadaval erinevates mõõtudes ning värvides.

Tänapäeva mugav ühiskond läheb üha enam seda teed, et küttesüsteemidena kasutatakse mugavaid lahendusi nagu keskkütte, põrandaküte jms. Kaminad ja ahjud on pigem omased vanadele majapidamistele või siis kodudele, kus austatakse maalähedust ning otsitakse elava tule näol hubasust. Kui ka Sina oled valiku ees, missugune tulease oma uude koju planeerida, siis tule 1a.ee poodi, kust leiad kategooriast kaminad ja ahjud kvaliteetsed tuleasemed. Pakume erinevaid lahendusi tootjatelt Seguin, Met-Spos ja ThermoFLUX.

Soeta kamin, mis täidab ühtlasi disainielemendi ning küttekolde rolli 1a.ee nutipoest ning veeda pimedad talveõhtud kamina ees varbaid soojendades.

Päisepilt: Pixabay.com

Foto: 1A.ee

Kommentaarium on suletud.