Intervjuu Tartu Ülikooli Pärnu kolledži praktikakorralduse spetsialisti pr. Inna Bentsalo`ga

jaanuar 21, 2013 Intervjuu Tartu Ülikooli Pärnu kolledži praktikakorralduse spetsialisti pr. Inna Bentsalo`ga kommenteerimine on välja lülitatud

Inna Bentsalo

Praktika korraldus ja praktika? Tartu Ülikooli Pärnu kolledži turismi-ja hotelliettevõtluse eriala üks huvitavamaid eripärasid on selle professionaalne suundumus, nimelt on mainitud hariduse omandamisel suur roll praktikal. Praktika eesmärgiks on anda üliõpilasele võimalus arendada ja praktiseerida kolledžis õpitut nii öelda reaalses töökeskkonnas. Praktikale suundumuseks peavad eelnevalt edukalt läbitud olema erialased teoreetilised ained, mida on võimalik ettevõttes praktikal rakendada.

Kuidas tudengid praktikasse suhtuvad? Enamasti tudengid suhtuvad positiivselt ja peavad praktikat vajalikuks, kuna paljudele on praktika ka esimeseks töökogemuseks. Eriti ollakse huvitatud välispraktikast, kuna see annab võimaluse kogeda ja näha, kuidas toimivad mujal maailmas erinevad kuurort-ja luksushotellid.

Kuivõrd erineb juhtimis-ja turunduspraktika organisatsiooniõppe praktikast? Juhtimis-ja turunduspraktika on üliõpilaste kolmas praktika, enne seda tuleb neil läbida teeninduspraktika ja organisatsiooniõppepraktika. Eks praktika eesmärgiks ongi süvendada oma teoreetilisi teadmisi ja seoses sellega omandada praktilisi oskusi ning kogemusi reaalses turismiettevõttes või –organisatsioonis. Juhtimis-ja turundusõppepraktika on eelnevatest praktikatest spetsiifilisem, nimelt annab see ülevaate ettevõtte juhtimisest ja turundustegevusest, lisaks sellele on lisatud antud praktika juhendisse ka miniuuringu teostamine, mis annab neile reaalse kogemuse uuringu läbiviimisest. Enda seisukohast arvan, et see on vajalik, annab teatud mõttes ettevalmistuse või ettekujutuse lõputöö uuringuks.
Teise aasta praktika hõlmab endas ka spetsialiseerumissuuna tundma õppimist ehk üliõpilane saab ka teada, kas valitud suund on talle ka praktikas sobiv.

Aga teeninduspraktikast? Teeninduspraktika on esimene praktika ehk praktika peale esimese kursuse lõppu. Teeninduspraktika on nii öelda sissejuhatav praktika turismivaldkonda, väga paljud tudengid tulevad TÜ Pärnu kolledžisse otse keskkoolist, gümnaasiumist ja neil puudub praktika-töökogemus. Teeninduspraktika annab neile esmase kogemuse ja sisuliselt süvendab see üliõpilase teenindusmõttelaadi ehk praktikas saab oma klienditeenindusalaseid teadmisi rakendada ja praktiseerida.

Millest üldse algab praktikale lähetamise protseduur? Kõik oleneb sellest, kas üliõpilane tahab minna välismaale praktikale või teeb oma praktika Eestis. Praktikale lähetamise periood tegelikult algab infotundidest ehk kõigepealt annan üliõpilastele ülevaate, mida teatud praktika endast kujutab, millised on nõudmised ja võimalused ning seejärel otsustab üliõpilane, kas valib praktikakoha endale ise ja kooskõlastab selle minuga või aitan tal sobiva koha leida. TÜ Pärnu kolledžis on väga populaarne välispraktika, üliõpilased on välispraktikal käinud aastast 2004, iga aastaga on soovijate arv suurenenud. Näiteks 2011.aasta suvel läks TÜ Pärnu kolledžist välispraktikale kokku 46 üliõpilast ja 2012.aasta suvel 53. Sihtriikideks on siiani olnud Hispaania, Kreeka, Malta, Küpros, Saksamaa, Iirimaa, Island, Suurbritannia, Itaalia, Soome, Portugal, Hawai ja USA.

Välispraktika lähetamise periood on küllaltki intensiivne ja mahukas, kuna üliõpilasi on palju ja kõigile tuleb sobiv koht leida ja kindlasti võtan seejuures arvesse ka üliõpilaste soove ning huve (millisesse sihtriiki soovivad minna? Millisesse osakonda?). Armastan oma tööd ja selletõttu üritan endast ka alati parima anda : )

Kui tihti õppurid läbi praktika endale töökoha leiavad? Tegelikult võib öelda, et mitte just väga tihti, kuid tuleb ette ja pigem tehakse tööpakkumine eelviimase või viimase kursuse üliõpilasele. Kui üliõpilane nii öelda enda sihtides ja eesmärkides kindel on ning suutnud end praktikakohas tõestada või „silma paista“ ei ole töökoha pakkumine välistatud.

Kas olete ise ka praktikant olnud? Kuna olen TÜ Pärnu kolledži vilistlane, õppinud rakenduskõrgharidusõppes turismi-ja hotelliettevõtlust ning magistriõppes heaolu-ja spaateenuste disaini ja juhtimist, siis tuli ka minul läbida kõik need samad praktikad, mis praegustel turismi õppivatel üliõpilastel.

Ma arvan, et see annab mulle mu tööd tehes eelise, sest tean, mis neid ees ootab, kuidas neid informeerida, mida praktika ettevalmistuseks ja läbimiseks vaja läheb jne. Ühe praktika sooritasin ka välismaal – USAs (4 kuud), mis mulle kogemuse mõttes on väga palju juurde andnud, olgugi, et praktika oli väga raske nii vaimselt kui füüsiliselt, olen siiani vaimustuses, et selle läbisin ja sain uue kogemuse võrra tugevamaks. Arvan, et see on ka põhjus, miks praegusel ametikohal soovitan üliõpilastele vähemalt korra õppeaasta jooksul oma praktika sooritada välismaal. See muudab inimest väga palju ja seda on näha ka praeguste tudengite järgi, kes suve lõpus kooli tagasi tulevad ja oma kogemusest mulle räägivad. Rahvusvaheline töökogemus on tänapäeva tööturul väga oluline ja soovitav.

Kuidas puhkate? Puhkus on minu jaoks oluline, eelkõige enda heaolu ja tervise hoidmiseks ning taastamiseks. Puhkus minu jaoks ei tähenda seda, et peaksin ilmtingimata reisile minema, puhkan ka siis, kui saan enda jaoks vajalikku kirjandust lugeda, midagi head küpsetada, leida aega iseenda jaoks või lapsega koos aega veeta.

Mida sooviksite veebikiri.ee lugejale? Soovin positiivsust, lahkust ja julgust tegutseda, anda oma võimete ja oskuste piires alati endast maksimaalne panus.

Foto: erakogu

 

Kommentaarium on suletud.