Intervjuu MTÜ Metsanurme tegevjuhi pr Anneli Kana`ga

oktoober 25, 2012 Intervjuu MTÜ Metsanurme tegevjuhi pr Anneli Kana`ga kommenteerimine on välja lülitatud

Alustuseks suhteliselt tüütu küsimus – millega tegevjuht igapäevaselt tegeleb?

Võiks ju võtta ”sõnasabast” ja öelda, et tegutsemisega. Aga nii see ka tegelikult on – ettevõtjana ilma tegutsemata ei saa. Tühjalt istutud-oldud tunnid tulemust ei too. Hommik võib alata eelmisel päeval saabunud hinnapäringutele vastamisega, päeval tuleb ehk hoopis matkalistele retkejuhiks olla ja õhtupoolik võib kuluda kevadiste plaanide tegemisele (sest nüüd, oktoobris, on jõulud juba planeeritud). Või mahub ühte päeva hoopiski koolitus või koosolek linnas, kohtumised koostööpartneritega ja uue reisi või projekti planeerimine. Ühtegi teisele sarnast tööpäeva karta ei ole!

MTÜ igapäevaelu korraldamine on siiski teiselaadne?

Jah seda küll. Ja teiselaadne on ehk pisut ka MTÜ Metsanurme elukorraldus, kuna see on sümbioos vabatahtlikust tööst külaseltsis ja ettevõtlusega seotust. Nimelt on MTÜ Metsanurme mõneti erandlik nähtus, kuna lisaks nö tavapärasele vabatahtliku ühenduse tegevusele (külaelu korraldamine, arengu suunamine, ühisettevõtmised) pakume meie ka erinevaid teenuseid, mida 10 aasta jooksul välja arendatud külakeskuse kompleks ja kohalike inimeste oskused võimaldavad. Turismivaldkonnale omaselt on osad teenustest pakettidesse ”pakitud” ja neid saab tellida nii üksikisik kui grupp- olgu selleks siis aktiivtegevustega sündmuste tähistamine (matkaga sünnipäev, liikumispausidega koolitus jne) või väliskülalistele koduse maiguga kohvipausi korraldamine. Teenuste puhul on ”põhjaks” kohale omane stiil – külakeskus asub vanas rehehoones, loodus-ja ajalooline matkarada lisab oma aktsendi. Nõnda on märksõnadeks maalähedane ja looduslik. Ja vahel on märksõnadeks ”hullud ideed”– olgu selleks siis päikesetõusu aegne kontsert kell kuus hommikul või öine matk laternate ja tõrvikute valgel, supisöömisega südaööl. Igapäevaelu hulka kuulub ka paberimajanduse ja raamatupidamise järje peal hoidmine.

Metsanurme? Mida peaks see nimi ütlema asjassepühendamatule nii umbes 10 sekundi jooksul?

Küla Saku vallas, mille elanikud on uhked oma kodupaiga üle ja kus teretulnud külalistele pakutakse head äraolemist, mõnusat tegutsemist ja külastuselamusi.

Koolitate? Metsanurme.eu-lt leiab viite nii giidi- kui ka soome keele kursustele?

Koolitame ise ja anname teistele võimaluse. Ehk siis külakeskuse ruumid ja tehnilised vahendid annavad võimalusi siin koolitusi läbi viia. Sel hooajal oleme ”koduks” loodusgiidide läbi aasta kestvale koolitusprogrammile. Soome keele õpetamist sai alustatud kohalike inimeste soovil ja tahtmisel. Tulemas on šokolaadikoolitused – üks grupp sai juba täis ja tuleb lisakoolituseks aeg leida.

Hariduselt psühholoog. Miks just psühholoogia, mitte mõni muu sotsiaalteadus?

Siin saan vastata, et on ka ”mõni muu” sotsiaalteadus – esimene haridus nimelt praeguse TLÜ kultuuriteaduskonnast. Psühholoogiat tõukas õppima huvi elu vastu ja otsiv vaim. Ja rännak sellel teekonnal on andnud võimalusi teadasaadut ka teistega jagada – olgu selleks siis tudengite õpetamine või teenindajate koolitused, kus vaatame asju üksikisiku pilgu läbi. Kui me teame, MIKS klient nii-või teistviisi käitub, on meil lihtsam teda mõista. Samuti annab inimestele võimaluse ka iseendast rohkem teada saada.

Isegi niivõrd looduskaunis kohas nagu Keila jõe kallastel tekib vast rutiin. Kuidas puhkate?

Parim puhkus ongi rutiini lõhkumine, väljalülitumine traditsioonilisest keskkonnast – seda saab teha nii autosse, bussi või lennukisse istudes ja eemaldudes kui ka siinsamas koduõuel. Seistes pärast väsitavaid ja kiireid jõulueelseid tööpäevi peale viimase rühma lahkumist vana rehehoone uksel ja nautides kuuvalguses sädelevat lund, täielikku vaikust ja pimedust, hingates sisse külma karget õhku ja tunda, nagu oleksid maailmas täiesti üksi- hetk, mis tundub õndsusena… Ka tööreisidest saab ammutada energiat- olles näiteks ainsa eestlasena kodust kaugel kusagil rahvusvahelises seltskonnas töökoosolekutel, uute projektide arutlustel – rutiinimurdmine missugune! Üks niisugune reis seisabki jälle ees – organisatsiooni Forum Synergies aastakoosolek, mis on ühitatud suure Slow Food messiga Terra Madre. Ja samas olen täiesti nõus ütlusega: ”Parim reisisihtkoht on kodu”.

Kõik mis hingel…

Viimasel ajal on palju räägitud Eestist lahkumisest. Kaks aastat tagasi seisin teelahkmel: võtta vastu tööpakkumine piiri taga või alustada riskantset ettevõtja elu siin, kodumaal. Tulla koju ”külla” kord poole aasta jooksul, olla omadele võõras ja võõrastele oma ei tundudnud just parima pesrpektiivina. Risk, mille võtsin, on end ära tasunud. Ja kuniks jätkub uusi ideid, jätkub ka jaksu nende teostamiseks.

Lõpetuseks. Mida soovite Veebikiri.ee lugejatele?

Soovin lugejatele julgust unistada ja julgust oma unistustest õiges seltskonnas rääkida. Uskuge: unistustel on hea omadus – nad kipuvad täituma! Ja veel – tulge Metsanurme külla – mitte ainult veebikoju, ikka päriselt ka!

Foto: erakogu

 

Kommentaarium on suletud.