Eesti välismajanduse aktiivsus vähenes juulis mitmendat kuud järjest

september 15, 2015 Eesti välismajanduse aktiivsus vähenes juulis mitmendat kuud järjest kommenteerimine on välja lülitatud
Eesti välismajanduse aktiivsus vähenes juulis mitmendat kuud järjest

Kiirhinnangu1 põhjal oli Eesti maksebilansi jooksevkonto ülejääk 2015. aasta juulis 25 miljonit eurot. Eesti välismajanduse aktiivsus on viimastel kuudel vähenenud: jooksevkonto kreediti ja deebeti maht on olnud neli kuud järjest aastatagusest ajast väiksem. Juulis kahanes nii kaupade, teenuste kui ka investeerimistulude eksport. Eelmise aasta juuliga võrreldes vähenes nii kaupade, teenuste kui ka tulude import.

Euroopa Liidu tõukefondide toetuste aktiivsem kasutamine suurendas kapitalitulu ning jooksev- ja kapitalikonto ülejääk oli juulis 56 miljonit eurot. Eesti majandus on olnud kogu 2015. aasta jooksul muu maailma suhtes netolaenuandja: riigi majandussektorid on paigutanud välismaale rohkem vahendeid, kui sealt kaasanud.

Kui kvartali maksebilanss koostatakse esindusliku algallikate kombineeritud süsteemi põhjal (sh äriühingute küsitlused), siis kuu maksebilanss koostatakse märksa väiksema andmebaasi alusel. Kuigi aruandekuu kohta kasutatakse võimalikult palju olemas olevat teavet (rahvusvaheliste maksete aruanded ja administratiivsed andmeallikad), on hinnangute osa suur. Kuu maksebilanssi nimetatakse seetõttu kiirhinnanguks. Pärast kvartali maksebilansi koostamist korrigeeritakse ka kuu maksebilansse.

Allikas ja foto: Eesti Pank

 

 

Kommentaarium on suletud.