Edward L. Bernays

august 29, 2013 Edward L. Bernays kommenteerimine on välja lülitatud

Edward Bernays

Vahelduseks portreteerime meest minevikust. Edward Louis Bernays, Austria-Ameerika päritolu propaganda ja avalikkussuhete pioneer, sündis 22.11.1891 Viinis. On huviväärne, et ajakirja Life poolt 20. sajandi 100 mõjukama persooni hulka valitud Edward Bernay`s diplomile Cornelli ülikoolist ei olnud kirjutatud mitte psühholoogia vaid põllumajandus… Mis ei takistanud tal töötamast ajakirjanikuna ning oma hilistes tegemistes kombineerimast Gustave le Bon`i, Wilfred Trotter`i hulkade psühholoogia ja Siegmund Freud`i psühhoanalüütikat käsitlevaid ideid.

Võimalusi selleks avanes, sest kõneksoleva isiku curiculum vitae esimeseks tõsiseks pidepunktiks tuleks lugeda kuulumist esimese maailmasõja aegsesse Avaliku Informatsiooni Komiteesse.Muuhulgas olevat just Edward Bernay`s, tõsi aastaid hiljem – siis kui propaganda mõiste oli lootusetult devalveerunud – pakkunud selle asemel neutraalset sünonüümi: avalikkussuhted (public relations, PR).

Tegusa praktikuna ei tundnud nimitegelane ilmselgelt puudust klientuurist, kelle nimekiri on ühtlasi nii auväärne kui vastakas: Procter & Gamble, CBS, the United Fruit Company, the American Tobacco Company, General Electric, Dodge Motors jne.

Üheks enim kuulsust toonud kampaaniaks tuleks lugeda aga tabu murdmist, mille kohaselt naised ei tohtinud suitsetada. Arusaadavalt ei olnud tegemist sotsiaalse revolutsiooni või heategevusliku üritusega. Samuti mitte juhusega, mille kohaselt ühel 1929 aasta päeval marssiside läbi New York City modellid käes Lucky Strike sigaretid.

Kuidas iganes, mõranes ka tõekspidamine, mille kohaselt sõnumi avalikkuse ette viimiseks tuli kasutada reklaami. Eelnev ja mitmed muud kampaaniad kinnitasid veenvalt uudise eelist reklaami ees. Küsimus seisneb sellisel juhul uudise konstrueerimise tehnikates, kusjuures Bernay`se lemmikvõtteks nimetatakse ideed, mille kohaselt liidrite mõjustamine muudab kogu grupi käitumist.

Antud keerulise persooni lühikirjelduse kokkuvõtteks tuleks lisada, et hallist massist silmatorkamine toob alati kaasa kadestajate torkeid. Võib juhtuda, et sind kutsutakse kiidukukeks. Seda isegi siis, kui su onu on Siegmund Freud isiklikult.

Asjakohast lisamaterjali:

http://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Bernays

http://www.historyisaweapon.com/defcon1/bernprop.html

http://www.youtube.com/watch?v=K7vPiA3HyWQ

Foto. Wikipedia.org

 

 

Kommentaarium on suletud.