Äri. PepsiCO

veebruar 10, 2010 Äri. PepsiCO kommenteerimine on välja lülitatud

Allikas: Innoeurope.eu
http://innoeurope.eu/index.php?lang=est&main_id=629

PepsiCO on suutnud endale haarata pool USA tervisetoitude ja -jookide turust, jätkates samal ajal traditsionaalsete karastusjookide ja snäkkide tootmist. PepsiCO tekkis 1965. aastal, kui ühinesid Pepsi-Cola ja Frito-Lay (Lay’s, Cheetos jne tootja) ning on praeguseks suuruselt kuues toidu- ja joogitootja maailmas. Väga selgelt on PepsiCO fookus snäkkidelt ja koolajookidelt ümber suunatud tervisetoitudele ja -jookidele. Loomulikult on see muudatus kaasa toonud mõju tervele ettevõttele.

PepsiCo teadvustas rasvumusest tekkivaid ohte juba üheksakümnendate keskel s.o enne oma konkurente. Tootevaliku muutmine algas aastal 1997, kui müüdi edukas kiirtoidukett Pizza Hut. Järgmiste sammudena laiendati tootevalikut värske puuviljamahla (võttes üle Tropicana kaubamärgi tootmisõigused), sprodijook Gatorade’i ja Quaker Oats teraviljatoodetega. Seejärel pöörati tähelepanu juba olemasolevale tooteportfellile – viimastel aastatel on PepsiCO hoolega eemaldanud oma snäkkidest transrasvu. Samuti seati eesmärgiks, et võimalusel moodustaksid tervislikud toorained 50% uute toodete koostisest või pakuksid muul viisil tarbijale lisaväärtust.

Snäkkide pidev arendamine ning täiendamine ei ole PepsiCO ainus eesmärk. Karboniseeritud toodete müük jookide turul on languses. Nii ei sõltu ka PepsiCO põhisissetulek enam firmale kuulsuse toonud Pepsist ja 7Upist. Neist olulisem on hoopis pudelivee Aquafina esimene positsioon USA oma segmendis ning Gatorade’i 80%-line haare spordijookide turul. Koostöös Starbucksiga domineerib PepsiCo Frappuccino ka külmade kohvijookide turul. Tootevalikul kujundamisel muutuvad aina olulisemaks rahvusvahelised (PepsiCO mõistes- väljaspool Põhja-Ameerikat asuvad) tarbijad. Olles edukalt sisenenud Brasiilia, Hiina, Venemaa ja India turgudele loodab PepsiCo näha rahvusvahelises äris kaks korda suuremat kasvu kui Põhja-Ameerikas. Firma on suurepäraselt aru saanud vajadusest kohaneda kultuuriliste maitse- ja stiilierinevustega ning käitub sellele vastavalt. Muuhulgas arvestatakse juba tõsisasjaga, et tulevikus võib peamine kasum tulla hoopis mujalt kui standardtoodete valikust. Näiteks Venemaal ei hinnata karboniseeritud jooke kaugeltki nii kõrgelt kui lääneriikides. Nii baseerub pool PepsiCO sealsest joogiärist hoopis mullivabadel toodetel nagu mahl, vesi, tee ja energiajoogid.

Sujuvalt on PepsiCO Coca-Cola varjust välja tõusnud ning plaanib esiplaanile ka jääda. Finantskrahhi eelõhtul oli tema aktsia viie aastaga kahekordistunud ning ka praegu hinnatakse seda jätkuvalt kõrgemalt kui Coca-Cola oma. Edu nimel tegutseb PepsiCO paindlikult ja proaktiivselt – firma teenib üle poole oma tuludest madala rasvasisaldusega toidust, muudab oma joogivalikut aina tervislikumaks ning on nõus tuleviku heaks ohverdama ka oma kuulsaid brände ja parimat turupositsiooni. Miski pole püha PepsiCO jaoks, kui eesmärgiks on pikaajaline kasv.

Foto: think-social.org

Kommentaarium on suletud.