Äri. Microsoft

juuni 10, 2011 Äri. Microsoft kommenteerimine on välja lülitatud

Heal lapsel on palju nimesid. Nii ka suure lombi taga tegutseval, aastal 1975 loodud Microsoft Corporation`il. Ettevõtet kutsutakse vabas vormis tihtipeale Redmondi hiiglaseks, seda küll peakorteri asupaiga tõttu. Maakeeles levib aga teinekord naljaks otsetõlge – „pisipehme“.

Kuidas iganes, Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma on maailmamõistes oma 39,79 miljardilise dollarilise käibega ülivõimas tegija. Paljugi mängib siin rolli juhus, nimelt sai ettevõtte tuntuim toode – operatsioonisüsteemid – hoo sisse tänu IBM-i tellimusele. Viimane tabas möödunud sajandi kaheksakümnendate alul, et on aeg hakata panustama personaalarvutite turule. Kusjuures põhirõhk suunati raud- mitte tarkvarale ja piiratud ajaraamide tõttu otsustati operatsioonisüsteem sisse osta. Siit edasi algab Microsofti edu- ja ajalugu.

Lapsepõlve sõpradepoolt garaažis käivitatud firma on tänaseks prevaleeriv ka kontoritarkvara, arvutimängude, ning mitmete erilahenduste turul. Microsoft haldab telekanalit MSNBC ja internetikeskkonda MSN. Mitmeid tuntuid rakendusi ei ole aga sugugi ise nullist käivitatud. Äriajaloo huvitavam müügitehing on kindlasti hotmail.com keskkonna ostu-müügitehing. HoTMaiL nimelise lahenduse käivitasid 1996 Sabeer Bhatia ja Jack Smith, mis oli esimene omanäoline tasuta e-posti teenuse pakkuja. Siinkohal tuleks mainida eestlasest investoriSteve Jürvetsoni nime. Aasta hiljem ostis Microsoft keskkonna, makstes selle eest 400 milljonit dollarit.Sarnasesse nimistusse võib tänasega lisada Skype. Aga ka koostöö Nokia-ga. Viimasele ennustavad mitmed analüütikud lõpu algust, sest kes ikka sooviks kasutada seadet mille sulgemiseks tuleb vajutada nupule „Strart“?

Tegelikkuses on taolistel anakronismidel oma põhjus, nimelt ei tule tarbijad uuendustega väga meelsasti kaasa. Väidetavalt kaob „Start“ nupp aga koos uue Windows`iga, mis kannab tänasega ajutist nime: Windows 8.

Aga siiski, mis teeb väikeettevõttest multimiljardäride kasvulava? Äriloogikat – tee üks ja müü miljon korda, kasutavad ju ka teised. Näiteks muusikatööstus. Vastus võiks paikneda oskuses lahendada probleeme. Anno domini 1975 tähendas arvuti kasti, mille mustal kuvaril jooksid rohelised tähed. Tänaseks aga väikest ja taskusse mahtuvat seadet, millega võib lisaks kõigele ka helistada. Kuhu iganes. Lihtne, mis?

Foto: wikipedia

Kommentaarium on suletud.