Äri. Adidas

august 10, 2011 Äri. Adidas kommenteerimine on välja lülitatud

1918. aastal meisterdas Adolf (Adi) Dassler, väljaõppinud pagar, oma esimesed jooksukingad vanemate pesuköögis. Kuid juba loetud aastad hiljem – aastal 1924, asutas ta koos vanema venna Rudolfiga Põhja-Baieri linnas Herzogenaurachis firma Gebrüder Dassler (Vennad Dasslerid). Mõlemad vennad olid kaua ja aktiivselt tegelenud spordiga nii ei kujutanud spordijalatsite ärisse tuleks midagi uut. Suur edu saatis nende jooksukingi, mille eritunnuseks olid käsitsi sepistatud naelad. Jesse Owens, Ameerika kergejõustiklane võitis Berliini olümpiamängudel 1936.aastal nende kingadega neli kuldmedalit.

1948.aastal lõi kumbki vend juba oma firma. Adi lõi Adidase ( Adi+Dassler) ja Rudolf- Puma. Sellest ajast peale olid vennad konkurendid ja võistlesid omavahel kõigi mõeldavate ja mõeldamatute vahenditega. Edukamaks osutus Adi Dassler kes võttis 1949 kasutusele kolm triipu- Adidase tunnusmärk, leiutas 1954 jalgpallijalatsitele kruvitavad korgid. Samal aastal mängis Saksa meeskond jalgpallis Adidase jalatsites ning võitis MM-i. Adi Dassler ja tema Adidase kaubamärk saatis seepeale Saksa rahvusmeeskonda peaaegu igal mängul.

Esimese jalgpalli valmistas firma 1963.aastal ning 1967 hakati tootma spordi- ja treeninguriideid. Jalgpalli MM-il 1970 oli Adidas ametlik pallidaga varustaja.

Adidase ja Puma jalgealune hakkas kõikuma 1980. aastal kuna mõlemad keskendusid üksnes professionaalsetele sportlastele, magades maha trendide liikumise kus spordiriided ja-jalatsid said vaba aja rõivastuseks. Suurtegijateks tõusid Nike ja Reebok, seevastu Adidas pidi sulgema mitmeid tehaseid ja vallandama töölisi. Pärast firma asutaja poja Horst Dassleri surma müüsid tema õed firma allesjäänud osakud prantsuse finantsmahhinaatorile, poliitikule ja jalgpalliomanikule Bernard Tapie´le , kes sattudes rahalistesse raskustesse ja müüs osakud 1993.aastal edasi prantslasele, Robert Louis Dreyfusi ja Christian Tourresi juhitavale investorgrupile. Just 1993.aastal muudeti Adidas aktsiaseltsiks ja viidi kaks aastat hiljem börsile. Pärast firma Salomon ostmist nimetati ettevõtte ümber Adidas-Salomon AG-ks.
Adidas ostis 2005.aastal Reeboki ning Adidase kaubamärgi all müüakse tänasel päeval ka kosmeetikatooteid.


Foto: flickr.com

Kommentaarium on suletud.